Giriş
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Iconnew 34 Akıllı Telefonlar ile Navigasyon!


  Herkese merhabalar, uzun süredir asfalt ve arazide moto***let kullanmaktayım. Bu yazıda GPS antenli Android işletim sistemini kullanan akıllı telefon sahiplerine ekstra bir maliyet oluşturmadan Navigasyon, Harita ve GPS kullanımı hakkında bildiklerimi paylaşacağım. Niye, nasıl, nerede çalışır bilgilerine çok teknik detaya girmeyeceğim. Tarif edeceğim teknikle çok uzun süredir geziler yapmaktayım ve henüz TomTom, Garmin ya da Magellan gibi bir cihaza hiç ihtiyaç duymadım. Üstelik kullandığım akıllı telefon 5 yaşında ve işlemci, bellek, ekran boyutu gibi özellikler açısından son çıkan akıllı telefonlardan hayli geride. Yani son 1-2 yıl içinde üretilmiş bir akıllı telefon kullanıyorsanız çok daha iyi sonuç alacaksınızdır.
  Öncelikle anlatacağım tekniği kullanmak için cep telefonunuzu bilgisayara nasıl bağlayacağınızı, telefondan bilgisayara ya da tam tersi şekilde dosya aktarımını nasıl yapacağınızı bilmeniz gerek.
  İhtiyacınız olacak programlar ve malzemeleri listeliyorum.
  1) GPS anteni bulunan nispeten hızlı işlemci, büyük bellek (+2gb) sahibi Android akıllı telefon. IOS tabanlı Iphone-Ipod Touch gibi cihazlarda deneyimlemedim.
  2) Akıllı telefonunun bilgisayar bağlantı kablosu. Genelde standart USB-şarj kablosu bu işi görür.
  3) Windows XP-Vista-7-8 işletim sistemli internet bağlantısı olan bir bilgisayar.
  4) Locus yada Rmaps adlı telefona ücretsiz yükleyeceğiniz harita programları.
  5) Mobile Atlas Creator 1.8 adlı bilgisayarda çalıştıracağınız harita oluşturma programı.
  6) Google Earth
  Adım adım ilerleyelim.
  1) Bilgisayarınıza yukarıdaki listede 5. Sırada yer alan Mobile Atlas Creator 1.8 isimli programı aşağıdaki linkten ya da ismini google’da arayarak indirelim.
  https://code.google.com/p/robertprojects/downloads/detail?name=Mobile%20Atlas%20Creator%201.8.zip&
  Bu program google, Microsoft, yandex vb harita sunucularından offline olarak kullanacağımız haritaları indirmemize yarayacak. Yani bu programla belli bölgenin haritasını bilgisayara kayıt edip telefona aktardıktan sonra arazide internete ve gsm çekim alanına ihtiyaç duymadan kullanabileceğiz. Programın 1.8 versiyonunu indirmeniz önemli, daha yeni versiyonlarında indirilebilir harita çeşidi daha az. İndirdiğimiz dosyayı .zip-.rar formatından çıkarıp klasörün içindeki simgesinden açıyoruz.
  Programı açarken sizden Java kurmanızı isterse kurun. Herhangi bir zararlı yazılım değildir. Karşımıza program ekranı gelecektir.
  Programın Sol tarafında menü ve büyük alanda ise harita gözükmekte. Sol kısımdaki menüde “Map Source”( Harita Kaynağı ) yer Almakta. Burada ben gideceğim bölgeye göre “Google Maps” “Google Terrain” ve “Microsoft Maps/Earth Hybrid” kullanıyorum. Size de bunları tavsiye ederim. Map source’nin altında “Zoom Levels” yer almakta. 1-18 arasında haritayı göreceğimiz yakınlık derecesi diyelim. Daha aşağıda ise “Atlas Settings” ve “Format” yer almakta. Burada seçeneğimiz “Big Planet Tracks SQLite” olmalı. Diyelim Beyşehir gölü yanındaki Dedegül dağında gezeceğiz. İsteğimize göre harita kaynağını seçelim. Örneğin Google Terrain ( yerleşim yerleri yollar ve yeryüzü şeklini gösteren topografik harita) seçtik. Harita üzerinde gezimizi yapacağımız alanı farenin sol tuşu ile seçiyoruz. Seçili alan hafif kırmızı olacak.

 2. #2
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Standart Cevap: Akıllı Telefonlar ile Navigasyon!


  Kayıt edeceğimiz harita alanını seçtikten sonra, hangi zoom seviyelerini kullanacağımızı seçiyoruz. 10-15 sayılarını işaretledik. Seçtiğimiz zoom seviyesi ne kadar fazla ve sayıca büyük olursa haritayı oluşturma süremiz uzar ve dosya boyutu da artar. Bir sonraki adımda “Name” kısmına Tükçe karakter kullanmadan bir harita ismi yazıyoruz ve “Add Selection” düğmesine tıklıyoruz. Haritamız oluşturulmak üzere listeye eklendi. Son olarak alt kısımda yer alan “Create Atlas” tuşuna bastığımızda harita indirilmeye başlanacak.  Oluşturulacak haritanın büyüklüğüne göre 5-30 dakika bekledikten sonra harita dosyası, programı açtığımız yerde “atlases” klasörü içinde olacaktır. Gezeceğimiz bölgenin haritasını oluşturduk. Hazırda beklesin ve biz akıllı telefon kısmına geçelim.
  2) Akıllı telefona Google Play’den Locus Map isimli harita programını indirip kuralım. Programın ücretli/full versiyonunu google’de arayıp (Locus Map Pro) kurulum dosyasını telefonunuza atarak da kurabilirsiniz. Locus Map ve Rmaps birbirine yakın programlar fakat Rmaps artık Google Play’den indirilemiyor. Rmaps kullanmak isteyenler internetten arayıp locus map pro’da anlattığım gibi kurabilirler.  Program telefona kurulduktan sonra bir kez açalım, gerekli basit ayarları yaptıktan sonra kapatalım. Locus, eğer telefonunuzda SD kart takılı ise dosyaları SD karta takılı değilse telefonun dahili belleğine oluşturur. Şimdi telefonu aktarım kablosu ile bilgisayara bağlayalım ve dosya aktarmak için gerekli ayarlarını yapalım. Kablosuz dosya aktarımını yapan varsa, kablo şart değil. SD kart kullananlar bir kart okuyucusu da kullanabilirler. Telefon-bilgisayar bağlantısını yaptıktan sonra Locus un kurulu olduğu dosyayı açalım (SD/Locus/). Klasörler içinde “maps” yani haritalar bulunmakta. Maps klasörünün içine, bilgisayarda Atlas Creator ile oluşturduğumuz hazırda bekleyen haritayı kopyalayıp yapıştıralım. Koplaya yapıştır işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayar bağlantısını kesip, telefonun GPS antenini açtıktan sonra Locus programını çalıştıralım. Locus açılırken yüklediğimiz haritayı tanımlayacaktır. Locus açıldıktan sonra genelde sağ üst köşede bulunan harita simgesine dokunup “personal” sekmesine gelelim.

  Buradan oluşturduğumuz haritayı seçelim. Telefon uydu bağlantısını yaptığında bulunduğunuz konumu harita üzerinde göreceksiniz. Bulunduğunuz konum ve oluşturduğunuz harita farklı yerlerdeyse haritayı göremeyebilirsiniz. Yani siz İstanbul da iken oluşturduğunuz harita Konya’yı kapsıyorsa harita gözükmez. Bunun yanında haritayı oluşturduğunuz zoom seviyelerinde görebilirsiniz. Yukarıda haritayı 10-15 aralığında oluşturduk, telefonda 8 seviyesinde görüntülenmez. Buraya kadar yaptığımız işlemlerle kullanılabilir bir şeyler ortaya çıktı. Araziye çıktığınızda haritada gözüken yerleşim yerleri, dağlar ve yollara göre yön tayini edebilirsiniz. Locus programının diğer özelliklerini keşfederek (rota kayıt, ölçüm, poi vs) yapacağanız işlemleri artırabilirsiniz. Ama Google Earth olayına geçelim şimdi.
  3) Bilgisayarına google earth’ü kurup açalım. Haritasını oluşturduğunuz yada gezmeyi planladığınız bölgede bir rota oluşturacağız.  Kırmızı halka içindeki “Yol Ekle” kısmına tıklayıp, gitmek istediğimiz güzergah üzerinde rota çizmeye başlıyoruz. Bu kısımda ekran kaydırmayı yön tuşları ile yapın ve noktaları birleştirerek rotanızı çizin.  Yol ekle kısmına tıkladığınızda yeni bir pencere açılacak ve Stil, Renk kısmından rotanın gözükmesini istediğiniz rengi seçin ve çizgi genişliğini 2.0 yapın. Bu iş biraz sabır istiyor ama iyi bir rota çalışması arazide size sorunsuz gezi yapmakta çok yardımcı olur. Hatta alternatif rotalar çizmenizi de tavsiye ederim. Olurda ana rota üzerinde ilerleyemeyecek bir yere geldiniz, geri dönmek yerine alternatif geçişler yapabilirsiniz. Rota çizmeyi tamamlayıp Ad kısmına bir isim yazdıktan sonra “tamam” kısmına tıklayın. Sol tarafta “yerlerim” kısmına çizdiğiniz rota gelecektir. Buradan rotanın üzerine sağ tıklayıp “Yeri Farklı Kaydet” seçeneğini seçin ve dosyayı .kml formatında kayıt edin.
  4) Gezeceğimiz rotayıda kayıt ettikten sonra bunu Locus programına aktarmamız gerekiyor. Aktarma işlemini yaptıktan sonra elimizdeki harita üzerinde görüntüleyeceğiz. Google Earth ile kayıt ettiğimiz .kml formatındaki rota dosyasını kopyalayıp telefonunuzda oluşturacağınız bir klasöre yapıştırın. Yani yine bilgisayar telefon bağlantısını yapıyoruz. Ben SD kart içinde rotalar diye bir klasör oluşturdum ve kendi yaptığım veya paylaşılan rotaları burada saklıyorum. Dosya aktarımını yaptıktan sonra telefondaki Locus programını açalım ve ana ekradan üst üste duran disk simgeli data kısmına dokunalım. Points, Tracks gibi sekmeler gelecek. Burada Tracks sekmesine geçip “My tracks” yazan kısmın yanındaki ayar simgesine dokunalım (anahtar tornavida simgeli). Yine açılan pencereden “import” kısmına dokunup telefona aktardığımız rota dosyasını seçelim. Hangi klasöre kopyalandıysa onu gezgin ile bulursunuz. Rota dosyasını seçtikten sonra “yes” ve “import” kısmına dokunup locusa aktarımını tamamlayalım. Son olarak “My tracks” sekmesi içine gelen rotamızı seçip harita ekranına dönüş yapalım. Oluşturduğumuz harita ve rota gözüküyor olmalı.
  Bundan sonrası gezerek ve kullanarak deneyimlerinize kalmış. Haritaları oluştururken çok büyük alanları seçemeyebilirsiniz. Tek bir büyük harita yerine bölge bölge küçük haritalar oluşturmak daha mantıklı. Moto***letten telefonunuzu şarj edeceğiniz bir düzenek mevcutsa sürekli açık kullanabilirsiniz, şarj sorunu olacaksa sadece yönünüzü kayıp ettiğinizde ve ayrım noktalarında programı kullanabilirsiniz. Bir harita oluşturmadan da rotayı Locus’a aktarmak mümkündür. Boşluk içinde çizgi olarak gözükür ve çizginin üzerinde kalarak yolunuzu bulabilirsiniz. Microsoft Maps/Earth Hybrid kaynaklı oluşturacağınız harita uydu görüntüsü olacağı için, evleri, ağaçları, ırmakları, takip ederek macare yapabilirsiniz. Bayağı uzun bir yazı oldu, umarım işinize yarar. Yine açıklayamadığım bir nokta varsa mesajlarınıza cevap vererek yardımcı olmaya çalışırım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Aralık ayında alabileceğiniz akıllı telefonlar 2016
  Konu Sahibi y@r@s@_399 Forum Windows Phone OS
  Cevap: 55
  Son Mesaj : 04.Aralık.2016, 19:07
 2. Akıllı Telefonlarda GPS ve Navigasyon Çözümleri
  Konu Sahibi y@r@s@_399 Forum Windows Phone Gps ve Navigasyon
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Kasım.2016, 16:52
 3. Cevap: 11
  Son Mesaj : 02.Temmuz.2016, 23:39
 4. Türkiye'deki en pahalı akıllı telefonlar
  Konu Sahibi y@r@s@_399 Forum Windows Phone OS
  Cevap: 28
  Son Mesaj : 12.Haziran.2016, 17:53
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Mayıs.2016, 21:02

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617