Android GPS Çalışmıyor Konum Servisleri Bulunamıyor Kullanılamıyor Belirlenemiyor Sorunu genelde her android kullanıcısının başına gelmiştir. Bu sebeple basit ve kısa bir şekilde bu sorunu nasıl Çözüme ulaştırabileceğinize dair en basit ve kısa yöntemden bahsetmek istiyorum.
Android işletim sistemli telefonunuzda GPS servislerine veya uydularına bağlanamıyorsanız ve GPS Çalışmıyorsa bu sorunu çözebilmeniz için iki adet uygulamadan bahsetmek istiyorum. (Ayarlar menüsünden GPS’inizin açık olduğunu varsayıyorum.)


1. Gps Test uygulaması;

Bu uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra açtığınızda GPS ON yazısını görmeniz gerekmektedir aksi taktirde GPS’siniz kapalıdır ve Konumunuz belirlenemez. (Sol Üst) Ardından In View de bir kaç GPS uydusunu gördüğünü program size belirtmektedir. Ancak önemli olan In Use kısmında da 3 ila 4 gibi bir sayıda kullanılabilen uyduları görmektir.
Eğer In View’de uydu görmüyor veya görüyor da In Use’da 0 yazıyorsa yapmanız gereken. Seçenekler Tuşu ile Settings kısmına girelim Clear AGPS yapalım bir kaç saniye sonrada Update AGPS yi tuşlamanız gerekmekte.(Ancak Update GPS’i yaparken İnternet bağlantınız olması gerekmektedir.) Bu şekilde GPS yapılandırmanız gerektiği gibi sağlanacaktır.


Ardından Bulunduğunuz konumda Telefonunuzu biraz hareket ettirerek In View ve In Use değerlerinde oynamaları takip ediniz In Use da rakamlar yükselmeye başladıktan sonra GPS’siniz kullanılabilir bir hale gelmiştir.
Uygulamayı İndirmek için Tıklayın.

2. GPS Status And Toolbox;

;Bu uygulamada yukarıdaki uygulamanın bir benzeri diyebilirim. Uygulamayı açtıktan sonra ekrana bir kez basarak yukarıdaki araç çubuğunun açılmasını sağlayın ve İngiliz anahtarı sembolüne basın. Açılan Pencere içerisinde A-GPS durumunu Yönet adlı kısıma girelim ve Sıfırla butonunu kullanalım. Ardından telefonumuzu bir kez yeniden başlatalım.
Telefon yeniden başladıktan sonra internet bağlantınızın olduğundan emin olun ve uygulamayı açın. Bu sefer yine aynı pencereleri takip ederek Sıfırla dediğimiz pencerede İndir butonunu kullanalım. Daha sonra GPS Test uygulamasına girerek kontrol edebilirsiniz. Ancak biraz sabırlı olun ve uyguların tespit edilmesi zaman alacağını unutmayın. Max. 5 dakika.
Sorun düzeldikten sonra uygulamaları kaldırmanızda bir sakınca yok. Ancak Sıfırlama yaptıktan sonra yeniden başlatma yaptığınız gibi İndir dedikten sonrada bir kez yeniden başlatmanız gerekebilir telefonu.

Uygulamayı indirmek için Tıklayın.