FİFA, İsrail'in Filistinli çocuklara yönelik ihlallerini araştırmak için tarafsız bir komite kuracağını açıkladı.


Filistin Futbol Federasyonu Uluslararası İlişkiler Müdür Yardımcısı Muna Debdub, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA), İsrail'in Filistinli futbolculara yönelik ihlallerini araştırmak üzere tarafsız bir komite kurulması konusunda anlaştığını bildirdi.
Debdub yaptığı açıklamada, Brezilya'nın evsahipliğinde devam eden FIFA Dünya Kupası öncesinde Sao Paulo kentinde düzenlenen FIFA Kongresi'nde, UEFA Başkanı Michel Platini'nin, söz konusu komitenin sene sonunda FIFA'ya raporunu sunmak üzere kurulması yönünde öneride bulunduğunu söyledi.
ÖZGÜRLÜK FİLİSTİNLİLERİN DE HAKKI

İsrail'in, Filistinli futbolculara yönelik ihlallerine çözüm bulmak için FIFA İcra Komitesi'nin aralık ayında toplanacağını ifade eden Debdub, "Özgürlük ve barış içerisinde futbol oynamak, Filistinlilerin hakkı" dedi.
Filistin topraklarının, devamlı savaşla anıldığına dikkati çeken Debdub, "Ancak bu gerçeği yansıtmıyor. Futbol, Filistin'in diğer yüzünü göstermek için bir fırsat. Filistin halkı da diğer halklar gibi canlı, futbolu seven, barış içerisinde yaşamak isteyen, gelişmiş bir halktır" diye konuştu.
Debdub, geçen yıl Mauritius'ta düzenlenen 63. FIFA Kongresi'nde Filistin tarafının "futbolcuların ülkedeki hareketinin kolaylaştırılması, FIFA'nın verdiği spor malzemeleri ve FIFA heyetlerinin girişinin önündeki engellerin kaldırılması, Filistin'de uluslararası alanda maçların yapılabilmesi ve yabancı takımların girişinin sağlanması" gibi taleplerin ele alındığını hatırlattı.


kralspor.ensonhaber.com