Daha Florya'dayken ödü kopmuş! Galatasaray maça başladığında hazır görüntüde değildiBu yazıma bir atasözüyle başlamak istiyorum, maçı özetleyen: "Korkunun ecele faydası yok."
İki teknik adam da korkmuş rakipten.
Hamza Hamzaoğlu'nun daha Florya'dayken ödü kopmuş. Fenerbahçe'de de Vitor Pereira son yarım saatte bu hisse kapılıp korkusuyla puanı adeta hediye etti, adeta davetiye çıkardı.
Son bölümde Pereira'nın tercih ettiği oyunculara bakalım. Souza kaleye gider mi? Gitmez.
Mehmet Topal gider mi? Yorulmuş Nani, Markovic gider mi? Bunlar da gitmez. P***olojik olarak zor durumdaki bir Galatasaray son 20-30 dakikada bunun farkına vardı. Galatasaray oyuncusu, giren oyuncuya bakıyor: Fernandao. Fernandao takım yüklenirken kullanılabilecek bir oyuncu.
Hamza hoca belki de riski almak istemezken riski zorla Pereira aldırdı. Galatasaray savunma oyuncuları da dedi ki bu Fernandao'yu boş bıraksam ne olur, risk alayım. Fenerbahçeli dönüp bakıyor, Diego çıkıyor. Der ki hoca beraberliği düşünüyor, şöyle biraz geriye döneyim.
Çok kuvvetli oyunculardan oluşmuyor Galatasaray belki ama son 20 dakikada ayakta kalan Galatasaray oldu. Çünkü pas yapıyorlar, oyun oynuyorlar.
Hamza hocanın da şunu değerlendirmesi gerekiyordu, üzerine gitmeliydi Fenerbahçe'nin. Kaybetmenin de riskini alacaksın. Galatasaray maça başladığında hazır bir görüntüde değildi. Oyuncuların sertlikte reaksiyon verememesi... Teknik direktör bunu ilk yarıda fark edemedi.
Antrenörün katkısı yüzde 5, 10 falan değildir. Yüzde 100'dür. Fenerbahçe'nin üstüne giden Molde'ye açıp bakarsın. Fenerbahçe'yi savunamazsın.
Taraftarıyla, ite kaka atar.
Futbol şöyle bir oyundur... 1.97'lik Ba, 1.85'lik Souza, 1.73'lük Olcan!..
Normalde Olcan'ın orada olması doğru değildir. Sneijder akıllı oyuncu, uzun oyuncuları düşünüp verdi, aldı. Öyle kesti. F.Bahçe p***olojik ve mental hatalar dışında teknik yanlışlar da yaptı. Sneijder'in kullandığı topta Fenerbahçe savunması çıksa o pozisyon öyle olmaz. Olcan da ofsayt olur. Galatasaray savunması Kjaer'in iptal edilen golünde ne yaptı? Öne çıktı, Kjaer ofsayt oldu.
Kjaer geç çıksa zaten Muslera alırdı.

Mehmet daha iyi
Fenerbahçe'de Souza diye bir oyuncu var, Ajax maçını da katıp soruyorum.
Çalım mı attı, şut mu attı, savunma mı yaptı? Souza bir defansif orta saha ama mücadeleci değil. Rölanti oynar, pasını yapar. Mehmet Topal ondan net bir şekilde önde... Ben transfer isteyen bir hoca olsam Fenerbahçe orta sahasından yalnızca birini alırım.
Josef'i sağ iç izledik. Josef'ten sağ iç falan olmaz. Bazen sonuçlar yanıltıyor.
Fenerbahçe, Kasımpaşa'yı yendi, duran toptan attı. Antalya ile berabereyken Nani'nin duran topuyla kazandı. Ajax maçı da aynı şekilde... Bunun bir sebebi olmalı!


fotomac.com.tr