Giriş
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Iconnew 34 Dosya sistemlerinin sırları!

  Dosya sistemlerinin sırları!

  FAT, NTFS, ZFS ve diğerleri... Farklı dosya sistemleri ve birbirlerinden farkları mercek altındı  Dosyalarınızı okurken veya yazarken, sabit disklerinizin nasıl çalıştığını biliyor musunuz? Sabit diskler artık çok büyük miktarda verileri depolayabiliyorlar. Elbette bu dev depolama alanı, çok iyi bir organizasyonu da gerekli kılıyor. Sabit disklerin çalışma şekillerini organize etmek için de dosya sistemleri kullanılıyor. Bu dosya sistemleri ise, bilgisayarın kurulumu aşamasında, işletim sistemi tarafından çalışmaya hazır hale getiriliyor.
  Ancak, bildiğiniz gibi, birden fazla dosya sistemi bulunuyor. Bunlar ne yapar, nasıl yapar ve farklı nelerdir? İşte en çok bilinen ve kullanılan dosya sistemleri...
  FAT
  FAT dosya sistemi, dünyadaki en yaygın dosya sistemidir. Tam ismi, File Allocation Table olan FAT sistemi Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Çok uzun zamandır kullanılan bu sistemin teknolojideki gelişimle beraber FAT16 ve FAT32 edisyonları da çıktı. Ancak genel olarak tüm bu sistemlere, FAT ismi verilir.
  FAT'ın avantajı çok basit ve hızlı bir dosya sistemi olmasıdır. Ancak dosyaların en fazla 4 GB büyüklüğünde olmasına izin verir. Microsoft çok uzun yıllar önce bu dosya sistemini tasarlarken, günün birinde 4GB'dan daha büyük dosyaların var olabileceğine ihtmal vermediği için bu dosya sisteminde açabileceğiniz dosyaların maksimum büyüklüğü 4GB'dır. Şimdilerde sabit disklerde çok nadir görülen bu eski dosya sistemi USB sürücüler veya SD kartlarda çok daha yoğun olarak kullanılıyor zira neredeyse her işletim sisteminin FAT desteği bulunuyor. Bu da mobil depolama sistemlerinin her sistem tarafından okunabilmesini sağlıyor.

  NTFS  NTFS'in açık ismi, New Technology File System'dir. FAT'ın artık ihtiyaçları karşılamadığını düşünen Mİcrosoft tarafından geliştirilmiştir.
  NTFS'in yapısı çok daha karmaşıktır ve Windows XP ile kullanılmaya başlanmıştır. Bu aynı zamanda "günlükçü" bir işletim sistemidir çünkü bilgsayarda gerçekleştirilen her işlemin kayıtlarını tutar. Böylece yaşanan sorunların ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı anlaşılabilir ve geriye dönük kurtarmalar mümkün olabilir.

  Dosya sistemi 16 TB boyutuna kadar dosyaları işleyebilir. Ayrıca 256 TB boyutuna kadar diskleri de destekler. Elbette bu boyutlar FAT ile mümkün değildir. NTFS de, pek çok büyük işletim sistemi tarafından kolayca okunabilir. NTFS'in en çok kullanıldığı donanımlar, taşınabilir olmayan sabit disklerdir ancak isteyenler taşınabilir depolama cihazlarını da NTFS ile formatlayabilir.

  HFS+  HFS+, Apple tarafındna geliştirilmiş bir sistemdir.Macintosh bilgisayarların kullanımı için hazırlanmıştır.
  NTFS ile benzer bir yapı kullanır ancak iki sistem birbiriyle uyumlu değildir. HFS bir milyon TB boyutuna kadar dosyaları destekleyebildiği için gelecekte çok daha avantajlı olacaktır. Ayrıca NTFS gibi, günlük tutar.
  Mac OS X işletim sisteminde kullanılabildiği gibi bu sistemi Linux ile kullanmak da mümkündür. Ancak Microsoft işletim sistemleriyle çalışmaz.


  ext4  Linux'un en çok kullanılan dosya sistemidir. Öncülleri ext2 ve ext3 gibi başarılı ve onların gelişmiş bir versiyonudur.
  Kullandığı teknikler sayesinde bilgsayarda performans artışını sağlar. Bu yüzden Linux sistemlerinin daha hızlı çalışması mümkündür. ext4 sabit diskler düşünülerek tasarlanmış bir sistem olduğu için taşınabilir disklerde kullanılmaz. 16 TB boyutuna kadar dosyaları destekler.
  ext4 ne yazık ki eski ext3 sistemiyle uyumlu değil ancak bunun sayesinde daha hızlı işlem yapabilen bir algoritma geliştirilmesi mümkün olmuş. Windows kullanıcıları Ext2Read özeliği sayesinde bu sistemleri okuma şansına sahipler.


  btrfs  btrfs, "B-Tree FS" olarak okunuyor. Linux için hazırlanan yeni bir dosya sistemidir. Sistem, günlük özelliğine sahiptir.
  16 EB'ta kadar dosya ve disk sistemlerini destekleyebilir, ayrıca veri havuzu da oluşturabilir. Bu havuz sayesinde birden çok sabit diski aynı anda işlemek mümkün oluyor. Şu anda kararsız sürümde bulunan dosya sistemi tamamlandığında Linux'un mevcut ext4 sisteminin yerini almasına kesin gözüyle bakılıyor.


  ZFS  ZFS, Unix dünyasının dosya sistemidir. 16 EB'a kadar dosya ve disk boyutlarını destekleyen ZFS performans olarak ön plana çıkmasa ad bazı çok önemli yetenekleri ile göz dolduruyor.
  Bu yeteneklerin arasında veri bozulmalarını önleme, çeşitli sistemlerin desteklenmesi, veri şifrelemesi,veri çiftlemesinin önlenmesi ve veri havuzu gibi özellikler bulunuyor. 2005'ten beri kullanılan sistem, Mac OSX 10,5 Server, Linux ve diğer Unix-benzeri sistemlerde çalışabiliyor.
  btrfs ile ortak özellikleri olmasına rağmen btrfs kadar hızlı olmayan ZFS daha çok kurumsal alanda tercih edilen bir sistem.

 2. #2
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Standart Cevap: Dosya sistemlerinin sırları!

  Linux sistemler üzerinde en çok rastladığımız dosya sistemlerinden biride “Ext” dosya sistemidir. Ayrıca ext dosya sistemi linux için oluşturulmuş ilk özel dosya sistemidir ve 4 adet düzeltme içermektedir. Fakat şuanda ext1 dosya sistemi neredeyse hiçbir linux dağımı tarafından desteklenmemekte olup artık yerini ext2, ext3 ve ext4 ‘e bırakmıştır.
  Bu yazıda;
  1- Ext2 dosya sistemini Ext3 dosya sistemine dönüştürme
  2- Ext2 dosya sistemini Ext4 dosya sistemine dönüştürme
  3- Ext3 dosya sistemini Ext4 dosya sistemine dönüştürme

  işlemlerinin nasıl yapılacağından bahsedilmektedir. Bu işlemler sistem online iken ve herhangi bir veri kaybı yaşanmadan yapılabilmektedir. Fakat bu tür, disk üzerinde yapacağınız işlemler öncesi her ihtimale karşı veri kaybı yaşanabileceği ihtimali düşünülerek verilerinizi olabildiğince yedeklemenizde fayda bulunmaktadır. Ayrıca bu makalede yapılan disk işlemleri “CentOS release 6.5 (Final)” işletim sistemi sürümünde denenmiş olup herhangibir sorun gözlemlenmemiştir. Gerçek sistemler üzerinde yapılacak işlemlerden doğabilecek sorunlar için sorumluluk kabul edilmemektedir. Zira günümüzde “veri” çok önemlidir.
  Öncelikle ext dosya sistemlerinin özelliklerinden kısaca bahsetmekte fayda var.
  Ext1: 1992 yılında geliştirilmeye başlandı. Ext’nin ilk sürümü Minixdosya sisteminde yapılan büyük çaplı bir güncellemeydi ama bugünün bilgisayarlarının temel ihtiyaçlarını karşılamadığı için artık kullanılmamaktadır.
  Ext2: 1993 yılında geliştirilmeye başlandı. İleriye dönük kolay geliştirilebilen bir dosya sistemi olarak tasarlanmıştır. Dolayısıyla yeni sürümü, dosya sistemi kodlarını, kurulu bir sisteme uygulamak için yeni ayarlar yapmayı gerektirmez. Günlükleme desteği sunmamaktadır.
  NOT : Günlükleme nedir? Günlüklemeli bir dosya sistemi, sistemde olan bitenin kaydını veya günlüğünü tutar. Bir sistem çökmesi durumunda ya da bilgisayarın fişinin aniden çıkarılması durumunda; günlükleme sistemi kaydedilmemiş veya zarar görmüş verilerin kurtarılmasını sağlarlar. Böylece, veri kayıpları oldukça aşağıya çekilmiş olur.
  Ext3: 1999 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Ext2’nin bütün özelliklerine sahip bir dosya sistemidir. Ext dosya sisteminde ext3’ten itibaren günlükleme desteği sunulmaktadır.
  Ext4: 2006 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Ext3 dosya sistemine yapılan bir takım ölçeklenirlik, performans ve güvenilirlik geliştirmelerini içerir. İlk ext4 desteği 2.6.19 linux çekirdeği ile birlikte verilmiştir.

 3. #3
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Standart Cevap: Dosya sistemlerinin sırları!

  1- Ext2 dosya sistemini Ext3 dosya sistemine dönüştürme
  -Mevcut disklerinizi ve disklerinizin dosya sistemlerini kontrol ediniz. Aşağıda göreceğiniz üzere “sdb1” bölümü ext2 dosya sistemine sahip.

  -Değişiklik yapmak istediğiniz disk bölümünüzü umount yapınız.
  [root@musab ~]# umount /dev/sdb1-tune2fs aracı ve –j parametresi ile ext2’den ext3’e geçiş işlemini tamamlayınız.
  –j parametresi : Journaling yani günlükleme anlamına gelmekte ve ext2’den ext3’e geçiş işleminde kullanılmaktadır.


  [root@musab ~]# tune2fs -j /dev/sdb1
  tune2fs 1.41.12 (17-May-2010)
  Creating journal inode: done
  This filesystem will be automatically checked every 38 mounts or
  180 days, whichever comes first. Use tune2fs -c or -i to override.-Disk bölümünüzü sisteminize mount ediniz.
  [root@musab ~]# mount /dev/sdb1 /mnt/disk2/-Değişiklik yaptığınız disk bölümünüzün dosya sistemini kontrol ediniz.

 4. #4
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Standart Cevap: Dosya sistemlerinin sırları!

  3- Ext3 dosya sistemini Ext4 dosya sistemine dönüştürme
  -Mevcut disklerinizi ve disklerinizin dosya sistemlerini kontrol ediniz.

  -Değişiklik yapmak istediğiniz disk bölümünüzü umount yapınız.
  [root@musab ~]# umount /dev/sdb1-tune2fs aracı ve aşağıdaki komutta göreceğiniz opsiyonları ile ext2’den ext4’e geçiş işlemini gerçekleştiriniz.
  [root@musab ~]# tune2fs -O extents,uninit_bg,dir_index /dev/sdb1
  tune2fs 1.41.12 (17-May-2010)
  Please run e2fsck on the filesystem.-Ext3’den ext4’e geçiş yapıldığı için dosya sisteminin kontrol edilmesi gerekmektedir. e2fsck aracı ile dosya sisteminizdeki bozuklukları tarayarak tamir etmeniz gerekmektedir.
  -p parameteresi : Otomatik düzeltme yapar.
  -f parametersi : Dosya sisteminizde hata olmasa bile kontrol eder.

  [root@musab ~]# e2fsck -pf /dev/sdb1
  NOT : Yukarıdaki komutu çalıştırdıktan sonra aşağıdaki şekilde uyarı alırsanız;
  New_Volume: One or more block group descriptor checksums are invalid. FIXED.
  New_Volume: Group descriptor 0 checksum is invalid.
  New_Volume: UNEXPECTED INCONSISTENCY; RUN fsck MANUALLY.
  (i.e., without -a or -p options)İşlemi manuel yapmayı deneyiniz. Bu işlem için e2fsck komutuna herhangibir parametre vermeyiniz. Bulunan hataları düzeltmek için size “Fix<y>” şeklinde soru soracaktır. y tuşuna basarak hataların düzeltilmesini kabul ediniz.
  [root@musab ~]# e2fsck /dev/sdb1
  e2fsck 1.41.12 (17-May-2010)
  One or more block group descriptor checksums are invalid. Fix<y>?-Disk bölümünüzü sisteminize mount ediniz.
  [root@musab ~]# mount /dev/sdb1 /mnt/disk2/-Değişiklik yaptığınız disk bölümünüzün dosya sistemini kontrol ediniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. En iyi Dosya Yöneticisi Uygulaması Apk indir
  Konu Sahibi y@r@s@_399 Forum iPhone İOS
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Aralık.2016, 16:34
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Kasım.2016, 00:10
 3. Windows'ta Dosya Uzantıları Nasıl Gösterilir?
  Konu Sahibi y@r@s@_399 Forum Diğer İşletim Sistemleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 24.Kasım.2016, 12:48
 4. İOS En İyi Altı Android Dosya Yöneticisi Uygulaması
  Konu Sahibi y@r@s@_399 Forum iPhone İOS
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Mayıs.2016, 00:05
 5. [Dosya uzantısı ] Windows Hafıza aktarım dosyası
  Konu Sahibi y@r@s@_399 Forum Windows 10
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Mayıs.2016, 22:55

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617