12 Ekim 2015 18:26 ntvspor.netA Milli Futbol Direktörü Fatih Terim, İzlanda maçı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
A Milli Futbol Direktörü Fatih Terim, İzlanda maçı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Terim, İzlandalı futbolcu Alfred Finnbogason tweet'ine karşılık meydan okudu ve "Kimin topu, tankı, tweet'i neyi varsa koysun ortaya. Alnımızın akıyla çıkacağız. Hepsine hazırlıklıyız" dedi.
İzlanda'yı tebrik ederek sözlerine başlayan Terim, "Tarihinde ilk defa Avrupa Şampiyonası'na katılan İzlanda'yı tebrik ediyorum. Baştan sona Çek Cumhuriyeti'nden daha önde olmak kaydıyla grubu domine ettiler. Saygıyı da sevgiyi de tebriği de hak ediyorlar. Ümit ederim buradan bir şeyi hak kazanmış olarak çıkarız. Çünkü şu anda önümüzde 3 tane yol var. Arda'nın da dediği gibi ipin üstünde oynadık buralara kadar geldik. Biz mümkünse direk gidelim diye planlıyoruz" diye konuştu.
"HERKESİN LİMİTİ DOLDU"
Ankara'daki terör saldırısının takımın üstünde bıraktığı etkiyle ilgili bir soru üzerine ise Terim, "Açıkçası zor bir durum. Milli takım bu ülkenin başka bir parçası. Bu çocuklar da bu ülkenin en önemli mesajını vermek için çarpışıyorlar didiniyorlar uğraşıyorlar. Böyle bir ortam içerisinde bunları görmek hiçbirimiz için sağlıklı değil. Nasıl tutunduğumuzu bilmiyorum, Allah yardım ediyor herhalde. Bugün eğer 9 buçuk yaşındaki bir çocuk ölüyorsa, Adana'da 3 yaşındaki çocuğun kafasına mermi giriyorsa insanın üzülmemesi mümkün değil. Evet hayat devam ediyor ama insanları ben 10 saniye 5 saniye empati yapmaya çağırıyorum. O zaman çok daha acı oluyor. Allah göstermesin inşallah" dedi.
"GÖRMEK DE DUYMAK DA İSTEMİYORUM"
Herkesin limitinin dolduğunu söyleyen deneyimli teknik adam, "Yalnız artık herkesin limiti bu işleri önlemek adına dolmuştur umarım. Ben ülkemde böyle şeyleri görmek de duymak da istemiyorum. Bizim bir araya gelerek beraberliğimizi göstermemiz lazım. Bu ülke bizim, hikayesini bilecek kadar ülkemizi çok seviyoruz. Allah hepimizin acısını hafifletsin. Ülkemize de sağlık versin. Hollandalı gazeteciye de bu konuda teşekkür ediyorum. Ben hayat devam ediyor kelimesinden hoşlanmıyorum. Bunun için de bu klişe kelimelerden uzak durmaya çalışıyorum" diye konuştu.
"BİZE VIZ GELİR"
Terim, İzlandalı futbolcu Alfred Finnbogason'un "Hollandalı dostlarım kaygılanmasın ve merak etmesin" şeklinde attığı tweet ve bunun takıma etkisiyle ilgili soruya, şu cevabı verdi:
"Açıkçası, böyle bir kaos ortamında hazırlanıyorsak, bunlar bize 'vız' gelir. Bundan sonra da bir şey kalmıyor. Ne tweetler ne onlar ne bunlar, işin başka tarafında kaldı. Kimin elinde neyi varsa topu, tankı, tüfeği, tweeti her şey serbest. Göreceğiz bakalım ne olacak? Olacak her şeye de hazırlıklıyız. Allah yardımcımız olsun. Zaten başka bir şey beklemek, bu seviyeleri bilmemek olur. Biz hepsine hazırlıklıyız" dedi.
"İYİ BİTİRMEK İSTİYORUZ"
"Evinde böyle bir avantajla çıkmak müthiş bir başarı" diyen Fatih Terim, "Arda bir şeyler söyledi ama ben ona katkıda bulunamayacağım. Ona maçtan sonra değineceğim. Büyük bir başarıdır oyuncularımızın yaptığı. Onlarla herkes iftihar etmelidir. Büyük bir iş başardılar. Bu işi tamamlamak o kadar önemli ki bizim adımıza. Nasıl tamamlarsak tamamlayalım. Bize lazım olan 4 puandı. Oradaki 3 puan bizi buralara getirdi. Bu durum hep beraber bilinçsizce davranacağımız anlamına gelmiyor. Biz iyi bitirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.
"İYİ BİR TAKIM OLMAYA DOĞRU GİDİYORUZ"
"Avrupa Şampiyonası'nda mümkünse direk gidelim" diyen Terim, "Burada Allah nasip ederse sevinelim. Ülkeye ne kadar su serpeceksek bundan son derece mutlu oluruz. Ben Konya seyircimizle beraber, tüm ülkenin dualarının bizde olduğunu biliyoruz. Onlarla beraber alnımızın akıyla çıkacağız. Takımımız bunun bilincinde. Gerek sistem, gerek taktik, saha içi duruşuyla iyi bir takım olmaya doğru gidiyoruz. Şunu da unutmayın ki Letonya'dan sonraki maçta hangi maçı kaybetsek, Dünya Kupası'na hazırlanmak için başarı hikayeleri üretiyoruz. Bu şartlar altında top oynayan bir Türk Milli Takımı oyuncuları var. Müthiş bir görev yaptıklarını unutmamak lazım" ifadelerini kullandı.
"GERİ ADIM ATMAMAYA ÇALIŞACAĞIZ"
Sistemde fazla bir değişikliğin olmadığını söyleyen tecrübeli çalıştırıcı, "Rakamlar çok önemli değildir ne istediğiniz önemlidir. Ben de sıkıldım yeni kelimelerden. Yeni bir şey yapmak için saçmalamaya da gerek yok. Bir takım değişiklikler yaptık kendi oyun anlayışımızda. Onu uygulamaya çalışıyoruz. Bazen kendi oyun anlayışımızdan da bir takım fedakarlıklar yaparak oyunumuzu ortaya koymaya çalışıyoruz. Geliştiğimizi görüyoruz. Bundan sonra da geri adım atmamaya çalışacağız" dedi.
BURAK OYNAYACAK MI?
"Mümkün mertebe 11'e dokunmamaya çalışıyorum" diyen Fatih Terim, "Bir Burak konusu var. Maalesef yetiştiremedik. Oyun sağlığı bizim için çok önemli. Maalesef dışarıda kaldı o. Çok fazla dokunmayacağım ama dokunabilirim de. Size yüzde yüz katılıyorum. Halkımız bu takımı sevdi diye. Onlar da ona layık oluyorlar. Dışarıda da birkaç oyuncumuz var. Onlar da buraya katılacak. Ben iyi karıştırılmış bir grup görüyorum. Son yıllarda ilk defa 20-25 kişi aynı salonda görme şansımız var" ifadelerini kullandı.