2 Eylül 2015 10:54 NTV Spor ve AjanslarA Milli Futbol Takımımız, 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde Letonya ve Hollanda'yı ağırlayacağı maçlarda, Konya'da ilk kez sahaya çıkacak. Geçen sezon hizmete giren Konya Büyükşehir Torku Arena, ilk kez milli maça ev sahipliği yapacak.
A Milli Futbol Takımı, 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu'nda yarın Letonya, 6 Eylül Pazar günü de Hollanda ile karşılaşacağı Konya'da ilk kez sahaya çıkacak.
Geçen sezon hizmete giren Konya Büyükşehir Torku Arena, ilk kez milli maça ev sahipliği yapacak.
Temeli 17 Ekim 2012 tarihinde atılan ve 2014 yılı eylül ayında inşaatı tamamlanan, futbol topu şeklindeki, UEFA kriterlerine uygun 42 bin seyirci kapasiteli stadyumda ilk maç, geçen sezon Torku Konyaspor ile Balıkesirspor arasında oynandı. 3 Kasım 2014 tarihinde Konyaspor'un da isim sponsoru olan Torku firmasıyla yapılan anlaşma ile ismi Konya Büyükşehir Torku Arena olarak ilan edilen stat, ay-yıldızlı ekibinLetonya ve Hollanda maçlarıyla ilk kez Türkiye'nin milli sahnesi olacak.
YEŞİL-BEYAZ DESEN...
Yeşil-beyaz futbol topu deseniyle çok özgün bir mimariye sahip olan stadyumun 84 turnikesi (her 500 seyirci için bir turnike olacak şekilde) ve 22 asansörü bulunuyor.
Toplamda 450 bin metrekare yerleşke içerisinde bulunan komplekste stadyum ve spor salonu yer alırken, velodrom inşaası da öngörülüyor. Stada ulaşım, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından raylı sistem, otobüs ve minibüslerle sağlanıyor.
Yay şeklindeki iki tribünün arasına paralel olarak 50 adet locası bulunan stadyumda medya mensupları ise alt batı orta kanat kısmına konuşlandırıldı. İki katlı tribünlerin alt bölümünde ise 10 bin metrekare kapalı spor salonları mevcut.
HER TÜRLÜ SOSYAL DONANIMA SAHİP
Stadyumun alt tribünü 11 bin 166, üst tribünü ise 21 bin 968 kişi koltuk kapasiteli ve toplamda 38 bin 656 kişi kapasiteye sahip. VIP izleyiciler ile basın mensupları için 3 bin 773 kişilik alan ayrıldı. Protokol içinse 29 600 kişilik başka bir alan daha bulunmakta. 200 engelli kapasitesine sahip stadyumda localar ise toplam 920 kişi kapasiteli. Stadyumun dışında seyirciler için 920 araçlık açık ve 600 araçlık kapalı otopark kapasitesi bulunuyor.
Ağır kış şartları için hazırlanan stadyumun çimleri zeminden ısıtmalı olarak inşa edildi. Tribünlerde de ısıtma sistemi bulunan stadyumda; alışveriş merkezi, restoran ve mağazalar da yer alıyor.
Konya Büyükşehir Torku Arena, Orta Anadolu'nun en modern stadı olarak nitelendiriliyor.
ÖDÜLLÜ STAT
Letonya ve Hollanda maçlarının sahnesi olan 42 bin kişilik Konya Büyükşehir Torku Arena, henüz açıldığı yıl bir çift prestijli ödülün sahibi oldu.
Önce, 13. Uluslararası Türkiye Spor Adamları Ödülleri kapsamında "Yılın Spor Projesi" seçildi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ödülü, geçen sezon Torku Konyaspor-Beşiktaş lig maçı öncesi Spor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Delibaş'tan aldı.
A Milli Takım'ın Letonya ve Hollanda maçlarıyla ilk kez ayak basacağı stat, ardından uluslararası bir ödülle taçlandırıldı. Konya Büyükşehir Torku Arena, her yıl düzenlenen dünyanın en iyi stadyumları yarışmasında ilk 5'e girdi.
Stadiony.net ve StadiumDB.com siteleri tarafından uluslararası düzeyde her yıl düzenlenen "Yılın En İyi Stadyumları" yarışmasına 2014'te Türkiye'den aday gösterilen iki stadyumdan biri olan Torku Arena, estetik ve özgün tasarımı, etkileyici ambiyansı, modern özellikleri ile dünyada mimarlar ve halk jürisini de etkiledi. 20 ülkeden 32 stadyumun yarıştığı "2014 Yılının En İyi Stadyumları" yarışmasında oylamanın mimarlar özel jürisi ve halk tarafından yapıldığını kaydeden başkan Tahir Akyürek, oylamada 72 bin 474 puan alan Konya Büyükşehir Torku Arena'nın dünyanın en iyi beşinci stadyumu seçildiğini, bunun hem Konya hem de Türkiye için önemli bir başarı olduğunu belirtti.
Yarışmada birinci olan Brezilya'dan Allianz Parqua 238 milyon 400 bin dolar, ikinci olan İspanya'dan San Mames Barria 278 milyon 200 dolar, üçüncü olan Rusya'dan Otkritie Arena 387 milyon 400 bin dolar, dördüncü olan Brezilya'dan Corinthians Stadyumu 435 milyon dolara malolurken, yaklaşık 2 yılda tamamlanan Konya Büyükşehir Torku Arena, 63 milyon 46 bin dolar olan inşaat maliyetiyle, yarışmaya layık görülen 32 stadyum arasında maliyeti en düşük olanlar arasında yer aldı.
MİLLİ MAÇ OYNANAN 15. ŞEHİR OLACAK
Türkiye'nin yarın Letonya, 6 Eylül'de ise Hollanda ile oynayacağı maçlara ev sahipliği yapmaya hazırlanan Konya, ay-yıldızlı ekibin 92 yıllık tarihinde A milli maç oynanan Türkiye'deki 15. şehir olacak.
A Milli Futbol Takımı daha önce İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon, Antalya, Gaziantep, Denizli, Kayseri, Kocaeli, Samsun, Manisa ve Mersin'de karşılaşma yaptı.
Ay-yıldızlı ekibin Türkiye'de oynadığı kentler ve yaptığı maç sayısı şöyle:
İstanbul 128, İzmir 34, Ankara 25, Bursa 8, Adana 5, Trabzon 4, Antalya 3, Kayseri 3, Denizli 2, Gaziantep 1, Samsun 1, Kocaeli 1, Manisa 1, Mersin 1.
ARENA MAÇA HAZIR!

Birçok konuda ilk olma özelliği taşıyan, futbol topu görünümündeki 42 bin kişilik Konya Büyükşehir Belediyesi Torku Arena, A Milli Futbol Takımı'nın 2016 Avrupa Şampiyonası grup elemelerinde oynanacak Letonya ve Hollanda maçlarına ev sahipliği yapacak. UEFA kriterlerine uygun projelendirilen 42 bin kişilik stadın tamamı kapalı tribünlerden oluşuyor. Torku Arena'da, zeminden ısıtmalı futbol sahası, ısıtmalı koltuklar, localar ve restoranlar bulunuyor. Statta çimlerinin istenilen renk ve kalitede olabilmesi için "solaryum" olarak adlandırılan suni güneş ışığı uygulaması kullanılıyor.
Geçen sezon Spor Toto Süper Lig'de Torku Konyaspor'un maçından bir gün sonra Beşiktaş-Trabzonspor müsabakasına ev sahipliği yapan Torku Arena, zeminin bozulmaması ve çim kalitesiyle herkesin beğenisini topladı. Bu sezon da lige en hazır statlar arasında gösterilen Torku Arena'nın çim kalitesinin sırrı ise suni güneş ışığı panellerinde saklı.
Bu sistemle, güneş ışığını az gören ve kökleşme sürecinde yeteri kadar uzamayan çimlerin olduğu bölgelerin tespiti yapılarak, suni güneş ışığı üreten paneller yerleştiriliyor ve belirlenen oranda ışık verilerek çimlerin kaliteli olması sağlanıyor.
Torku Arena, bu özellikleriyle Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde Konya'da oynanacak Letonya ve Hollanda maçlarına ev sahipliği yapacak.
KIRMIZI-BEYAZ OLACAK
Letonya ve Hollanda maçlarının hazırlıkların tamamlandığı Torku Arena, müsabakalarda kırmızı-beyaz renklerle süslenecek.
Stadı çevreleyen tribünlere 80 santimetre yüksekliğinde 500 metre bayrak yerleştirildi. Ayrıca 5 metre eninde 8 metre yüksekliğinde 60 bayrağın asıldığı statta, seyirciler için de koltuklara 40 bin bayrak bırakılacak.
A Milli Futbol Takımı'nın en önemli iki mücadelesi olarak görülen bu maçlarda adeta "yer ve gök" kırmızı-beyaz olacak.
Stat müdürü Ahmet Eser, karşılaşmalar için yoğun bir tempoyla çalıştıklarını söyledi.
AA muhabirine açıklama bulunan Eser, başta sahanın bakımı olmak üzere, her konuda milli maçlara hazır olduklarını belirterek, "Bakım ve temizleme çalışmaları tamamlandı. Dünyanın en iyi 5 stadından biri olan Torku Arena, her şeyiyle milli maçlara dört dörtlük hazır. Çim kalitemiz çok iyi. Çimlerin bakımı saatlik yapılıyor. Bununla ilgili uzman bir ekibimiz var. 24 saat çimle yatıp, çimle kalkıyorlar. Amacımız, futbol oynamaya elverişli bir zeminde güzel maçlar seyrettirmek. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz" diye konuştu.