Giriş
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Iconnew 34 [PC Donanım ] Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturun!


  Merhaba Tamindir Takipçileri. Masaüstü bilgisayarlar günümüzde eskisi kadar önem taşımasa da halen büyük bir kullanıcı kitlesi tarafından tercih ediliyor. Mobil cihazların yaygınlaşması ve dizüstü bilgisayarların daha yetenekli hale gelmesi sonucunda masaüstü bilgisayarlar daha az kullanılır oldu. Fakat yine de masaüstü bilgisayarlar performans avantajını elinde tutuyorlar. Bunun yanında masaüstü bilgisayarların arızalanmaları durumunda çözüm üretebilmek daha kolay oluyor ve böylece masaüstü bilgisayarlar daha güvenilir araçlar haline geliyor. Donanım yükseltmesi seçeneğini de atlamamakta fayda var. Bir düzüstü bilgisayarın veya mobil cihazın donanımı eskidiğinde o cihazı çöpe atmanız ve kendinize yeni bir mobil cihaz satın almanız gerekiyor. Masaüstü bilgisayarlarda ise belli donanımları elinizde tutarak birkaç parça değişikliğiyle daha düşük maliyete performans artışı sağlayabiliyorsunuz.
  Peki bir bilgisayar almaya niyetlendiyseniz hangi bilgisayarı tercih edeceksiniz? İşte bu yazımız size bir bilgisayar toplama rehberi olarak yardımcı olacak ve kendi tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun toplama bilgisayarı inşa etmenizi kolaylaştıracak. Bir bilgisayar birçok farklı parçadan oluştuğu için toplama PC'de bu parçaları neye göre seçeceğinizi bilemeyebilirsiniz. PC topama rehberimizde bütün parçaların ne işe yaradığını ve hangisini seçmeniz gerektiğini de anlatacağız.
  Bilgisayar toplama işini doğru bir şekilde gerçekleştirmek için ilk adım ihtiyaç belirleme aşaması olacaktır. Çünkü ihtiyaçlarımız bilgisayarımızda hangi parçaları kullanacağımızı belirleyecek.
  İhtiyaç Belirleme

  Bir bilgisayarı kullanım amacınız onu nasıl şekillendireceğinize ve hangi parçaları seçeceğinize ışık tutacak. Olası senaryoları şu şekilde kategori altına alabiliriz:
  İş Amaçlı PC:
  Eğer ofis dökümanlarını açmak, işlemek, e-posta kontrolü yapmak, internet üzerinde araştırma yapmak, raporlar ve sunumlar oluşturmak gibi işler ile uğraşacaksanız bir iş bilgisayarına ihtiyacınız var demektir. Bir iş bilgisayarı oyun ve 3 boyutlu modelleme gibi zorlu işlerde kullanılmayacağı için çok işlemci gücüne ihtiyaç duymayacak ve karmaşık video hesaplamaları yapmayacaktır. Buna bağlı olarak yüksek fiyatlı bilgisayar donanımlarına para harcamanıza da gerek kalmayacaktır. Bu tür iş bilgisayarlarında parça tercihlerimizi ekonomik donanımlar üzerine yapabiliyoruz.
  Eğer siz de bizim gibi editörlükle uğraşıyorsanız veya belli kaynakları takip ederken bir yandan da içerik girişi yapıyorsanız toplama sisteminize 2. bir monitörü dahil edebilir, tarayıcınızda aynı anda çok sayıda sekme açık olacağı için RAM miktarını standart bir iş bilgisayarına göre biraz daha yüksek tutabilirsiniz.
  Multimedya Amaçlı PC:
  Multimedya amaçlı PC'den kastımız video, dizi, film izlemek, müzik dinlemek, internet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme yapmak, yeri geldiğinde de okey ve tavla gibi küçük ve basit oyunlar oynamak için kullanabileceğiniz bilgisayarlar. İşlemci, ekran kartı gibi donanımlar açısından bu bilgisayarda çok yüksek maliyetli parçaları tercih etmenize gerek olmayacaktır. Bu noktada önemli unsur büyük bir monitör seçimi olabilir. Görsel içeriklerden keyif alma amacıyla oluşturulan bu sistemde monitör, hoparlör, web kamerası, klavye ve fare gibi çevre birimleri donanımdan daha önemli olacaktır. Donanım konusunda bir iş bilgisayarıyla hemen hemen aynı ekonomik parçalar tercih edilebilir.
  Oyun Amaçlı PC:
  Günümüzde oyunlar grafik kalitesi olarak oldukça gelişti. Bu da beraberinde artan işlemci yükü ve grafik işlemciye düşen hesaplama miktarını getirdi. Bu nedenle güncel oyunları oynamayı düşünüyorsanız işlemci, ekran kartı ve RAM'de ekonomik parçalar yerine daha güçlü donanımları tercih etmeniz gerekiyor. Ayrıca sisteminizin güç tüketimi ve güç ihtiyacı artacağından daha kuvvetli bir güç kaynağına ihtiyacınız olacaktır. Artan ısınma, büyüyen ekran kartı boyutu sizi daha geniş bir bilgisayar almaya itecektir.
  3 Boyutlu Modelleme ve Render Amaçlı PC:
  Bu tür bilgisayarlarda işlemci yükü yüksek olacaktır. Ayrıca render işlemleri sisteminizde ne kadar çok RAM varsa o kadar kısa sürebiliyor. Bu nedenle bir render bilgisayarı oluşturmak istiyorsanız güçlü bir işlemci, yüksek miktarda RAM ve render işlemlerinin altından kalkabilecek güçlü bir ekran kartı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Oyun bilgisayarlarındakine benzer şekilde artan güç tüketimi ve ısınma ek soğutma fanları kullanmanızı, daha yüksek çıkışa sahip bir güç kaynağı kullanmanızı gerektirecektir. Kimi zaman bu tür sistemlerde birden fazla ekran kartı da kullanılabiliyor. Bu yüzden geniş bir bilgisayar kasası tercih etmeniz gerekebilir.
  Toplayacağımız bilgisayarı hangi amaç için kullanacağımızı belirledikten sonra sıra parçaları seçmeye geliyor. Bir bilgisayar toplarken ilk işimiz işlemciyi seçmek olmalı. Çünkü geri kalan parçaları işlemci üzerine yapılandıracağız.

 2. #2
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Standart Cevap: [PC Donanım ] Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturu

  İşlemci


  İşlemci bilgisayarınızdaki bütün işlerin yürütülmesini sağlayan genel hesaplama birimidir. İşlemciyi seçerken dikkat edebileceğimiz birkaç kriter var:
  İşlemci Hızı:
  GHZ cinsinden ifade edilir ve işlemcinin performansını belirleyen ana unsurlardandır.
  İşlemci Soket Yapısı:
  İşlemcilerin soket yapısı onların bilgisayara bağlantı şekillerini ifade ediyor. Bir işlemciyi bilgisayarınıza takarken işlemcinizi ona özel bir işlemci yuvasına monte etmeniz gerekiyor. Bu işlemci yuvası da farklı işlemci modellerine göre değişebiliyor.
  Soket yapısı Intel marka işlemcilerde LGA 775, LGA 1155, LGA 2011 gibi şekillerde ifade ediliyor. AMD marka işlemcilerde ise Soket AM3+, Soket FM2 gibi şekillerde adlandırılıyor. İşlemcinizin soket yapısını bilmeniz çok önemli; çünkü anakartınızı bu soket yapısına göre seçeceksiniz.
  İşlemci seçiminde ihtiyaç kriterlerine göre bir değerlendirme yapabiliriz:
  İş Amaçlı PC:
  İş amacıyla kullanacağınız bilgisayarda ekonomik bir işlemci işinizi görecektir. Piyasadaki en düşük fiyatlı tek çekirdekli işlemciler bile iş bilgisayarlarına yeterli olabiliyor. Eğer bilgisayarınızda çok sayıda tarayıcı sekmesini aynı anda açacaksanız, aynı anda birden fazla yazılımı çalıştıracaksanız çift çekirdekli işlemcilere de göz atabilirsiniz.
  Multimedya Amaçlı PC:
  Bu tür bilgisayarların iş amaçlı bilgisayarlarla aynı işlemci kriterlerine sahip olduğu söylenebilir. Fakat arka planda bir video açıkken veya müzik dinlerken bir yandan da tarayıcı tabanlı oyunlar oynayacaksanız veya sesli ya da görüntülü sohbet yapacaksanız çift çekirdekli bir işlemciyi tercih etmenizi öneririz.
  Oyun Amaçlı PC:
  Eğer GTA 5, Witcher 3, Call of Duty: Advanced Warfare, Battlefield 4 gibi yüksek grafik kalitesine sahip bilgisayar oyunlarını oynamayı planlıyorsanız minimum çift çekirdekli bir işlemci, tavsiye olarak 4 çekirdekli veya daha yüksek performanslı bir işlemci tercih etmenizi öneriyoruz. Bir oyun bilgisayarında en yüksek bütçeyi ayırmanız gereken parçalar işlemci ve ekran kartı olacaktır. Bu nedenle işlemcide kesenin ağzını açmanızı tavsiye ediyoruz. Çoğu çift çekirdekli işlemcinin bile güncel oyunların minimum sistem gereksinimlerini karşılayamadığı durumlar oluyor. Oyunları tatmin edici bir grafik kalitesinde oynayabilmek için 4 çekirdekli bir işlemci tercih edebilirsiniz. Piyasadaki Intel ve AMD işlemciler karşılaştırıldığında AMD işlemcilerin tatmin edici performans sunan modellerinin 6 çekirdekli modeller olduğu görülüyor. Fakat Intel'in 4 çekirdekli işlemcileri AMD'nin 6 çekirdekli işlemcilerinin sunduğu performansı sunabilmekte. Bu modeller arasından hangisini seçeceğinizi belirlemeniz için donanım inceleme sitelerinden işlemcilerin güncel benchmark testlerine göz atıp ön araştırma yapmanız doğru olacaktır.
  3 Boyutlu Modelleme ve Render Amaçlı PC:
  Bu tür bilgisayarlarda da oyun bilgisayarlarında olduğu gibi işlemci konusunda kesenin ağzını açmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca render ve modelleme işlemlerini yürüteceğiniz yazılımların hangi işlemci teknolojilerini desteklediğini öğrenmeniz de doğru olacaktır. Intel'in sahip olduğu hyper-threading gibi özel teknolojiler yürütülecek işlemlerin sıralanmasını ve bu sayede tek çekirdek ile aynı anda birden fazla işlem yürütülmesini sağlıyor. Bu sayede render ve modelleme işlemleri daha kısa sürebiliyor. Çift çekirdekli işlemciler bu tür sistemlerde iş görebilse de 4 ve daha üzeri çekirdek sayısına sahip işlemciler daha tatmin edici bir performans sunacaktır.

 3. #3
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Standart Cevap: [PC Donanım ] Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturu

  Anakart


  Anakart, bilgisayarımızın diğer donanımlarını üzerine monte edeceğimiz ve bu monte edilen parçaların uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayacak parça olarak tanımlanabilir. Anakart seçim kriterleri şu şekilde listelenebilir:
  Soket Yapısı:
  Anakart seçiminde dikkat etmemiz gereken en önemli şey işlemcimizin soket yapısına uyumlu olması. Eğer anakartımızın işlemci yuvası işlemcimizin soket yapısıyla uyumlu olmazsa o işlemciyi bilgisayarımızda kullanmamız mümkün olmayacaktır. Anakartlar da işlemcilerin soket yapısıyla bağlantılı olarak LGA 1155, 1150, LGA 2011 veya AM3, Soket FM2 gibi uyumluluk standartlarına sahipler. Bu uyumluluk kriteri sistemimiz için anakart seçerken dikkat etmemiz gereken ilk öğe.
  Anakart Yapısı:
  Anakartların işlemci uyumluluklarından sonra dikkat etmemiz 2. kriter ise anakart yapısı. Anakartlar farklı boyutlarda olabiliyorlar. Bunun nedeni ise bütün ihtiyaçlarımızı karşılaaybilecek veya daha ekonomik olabilecek anakartlar üretebilmek. Anakart yapısı nasıl bir bilgisayar kasası kullanacağınızı da belirleyebilen bir kriter.
  Piyasadaki anakart türlerine kısaca göz atalım:

  -ATX Anakartlar:
  Bu anakartlar, anakartların standart ölçülerindeki anakartlar olarak tanımlanabilir. Çoğu bilgisayar kasası da ATX boyutundadır. ATX anakartlar çoğu bilgisayarın ihtiyaçlarını karşılayacak yapıda olmaktalar. Bu anakartlar üzerinde genellikle RAM ve multimedya kartlarınız için yeterli sayıda genişleme yuvası bulunmakta. Soğutma sistemleriniz için de yeteri sayıda fan güç bağlantısı ATX anakartların bir diğer avantajı.
  -Micro ATX Anakartlar:
  Bu anakartlar ATX anakartların biraz kırpılmış versiyonu olarak nitelendirilebilir. Daha ekonomik seçenekler olan Micro-ATX anakartlarda karşımıza daha az sayıda RAM yuvası, daha az fan güç bağlantısı, multimedya kartlar için daha az sayıda genişleme yuvası ve daha az sayıda USB yuvası çıkabiliyor. Bu anakartlar ATX kasalarla birlikte kullanılabiliyorlar. Eğer daha az yer kaplayan bir kasa kullanmak istiyorsanız Micro-ATX boyutundaki bilgisayar kasalarını da bu anakartlarla birlikte tercih edebilirsiniz.
  -Extended ATX Anakartlar:
  Bu anakartlar genel olarak sunucular ve workstation gibi özel amaçlı bilgisayarlar için geliştirilirler. Bu anakartlarda temel mantık bir sunucunun yüksek iş yükünü kaldırabilmek için standartın üzerinde sayıdaki RAM yuvasını sağlamak ve özel genişleme kartları için çok sayıda genişleme yuvasına yer vermek. Standart ATX kasalar Extended-ATX anakartlar için küçük gelebiliyor.
  -Micro ITX Anakartlar:
  Bu anakartlar, anakartlar arasında en küçük boyutlara sahip olanlar. Özel amaçlar için kullanılan ve yüksek performans beklentisi olmayan sistemler için geliştirilmiş bu anakartlarda çok az sayıda genişleme ve RAM yuvası kullanılıyor. USB çıkışlarının da az sayıda olduğu bu sistemler sessiz medya oynatıcı türündeki sistemler, otomasyon sistemleri ve sadece belli bir işlemi yerine getiren sistemler içinde kullanılabiliyor.
  Anakart seçim kriterlerimizi ihtiyaç kategorilerine göre ele alalım:
  İş Amaçlı PC:
  Bu bilgisayarlarda işlemci ve ekran kartı yükünüz ağır olmayacağı için çift RAM yuvasına sahip olan Micro-ATX yapısındaki ekonomik anakart modelleri işinizi görecektir. Ayrıca bu sayede daha az yer kaplayan bir kasa da seçebilirsiniz. Televizyon kartı gibi multimedya kartları da bu bilgisayarlarda kullanılmayacağı için ek genişleme yuvalarına da ihtiyaç olmayacaktır.
  Multimedya Amaçlı PC:
  Bu bilgisayarlarda anakart seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar şunlar olacaktır:

  • USB çıkış sayısı
  • Ses kartı
  • Multimedya kartları için genişleme yuvası sayısı

  Multimedya amaçlı bir bilgisayara bağlayacağınız web kamerası, USB şarj uzatma kabloları gibi USB bağlantısını kullanan cihazlarınız için anakartınızda yeterli USB çıkışının olduğuna emin olun. Eğer bilgisayarınızda film izlerken 5.1 ses sistemi kullanmak istiyorsanız anakartınızın bu ihtiyacınızı karşılayacak dahili bir ses kartına sahip olduğundan emin olun. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise anakartınızın TV kartı gibi multimedya kartlarınızı takabileceğiniz genişleme yuvalarına sahip olması. Micro ATX anakartlar genelde bu tür sistemler için yeterli olabiliyorlar. Fakat 5.1 ses sistemi kullanacaksanız ya da birden fazla multimedya kartı kullanacaksanız bu özellikleri taşıyan bir ATX anakart bakmanız gerekebilir.
  Oyun Amaçlı PC:
  Bu sistemler yüksek performans beklentisiyle oluşturulduğu için ısınma önemli bir faktör olarak önümüze çıkıyor. Oyun amaçlı bir bilgisayarda standartın üzerinde sayıda fan kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle Micro ATX anakartların yerine ATX anakartları tercih etmeniz daha iyi olabilir. Ayrıca ATX kartlardaki daha yüksek RAM yuvası sayısı da gelecekte bilgisayarınıza RAM takviyesi yapabilmeniz için işinize yarayabilir. Bunun yanında 5.1 ses sistemi kullanacaksanız ATX kartlar yine işinize yarayacaktır.
  Oyun amaçlı bilgisayarınızda birden fazla ekran kartı kullanarak SLI veya Crossfire sistemler oluşturmayı planlıyorsanız anakartınızın SLI veya Crossfire özelliklerinden hangisini desteklediğini öğrenmenizde fayda var. Çift ekran kartını destekleyen anakartlar genelde ATX boyutlarında.
  3 Boyutlu Modelleme ve Render Amaçlı PC:
  Bu tür bilgisayarlarda yüksek RAM yuvası sayısı olmazsa olmaz bir kriter olacaktır. Render ve modelleme işlemlerinin RAM yükü nedeniyle bu sistemlerde ne kadar yüksek RAM miktarına sahip olursanız o kadar yüksek verim alabilirsiniz. Ayrıca render ve modelleme işlemlerinde sisteimiz sürekli yük altında olacağından ortaya yüksek ısı çıkacaktır. Sıcak yaz aylarında bu ısının ciddi bir sorun olmaması için sisteminizde etkili fanlar ile soğutma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bütün bu ihtiyaçlarınızı ATX standardında bir anakart karşılayabilir. Modelleme ve render bilgisayarlarında Micro ATX anakartları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.
  Çift ekran kartı kullanmak modelleme ve render bilgisayarlarında oyun bilgisayarlarına göre daha verimli bir çözüm olabiliyor. Kullandığınız modelleme ve render yazılımlarının SLI veya Crossfire teknolojilerinden hangisini desteklediğini öğrendikten sonra anakart seçiminizi buna göre yapabilirsiniz.

 4. #4
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Standart Cevap: [PC Donanım ] Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturu

  Ekran Kartı


  Bilgisayarımıza seçeceğimiz ekran kartı temel olarak bilgisayarımızın grafik performansını belirleyecektir. Yüksek grafik performansına da genelde oyunlarda veya render/modelleme işlemlerinde ihtiyaç duyuyoruz. Gündelik işlerde, ofis dökümanlarını açmada, video izlemede standart ekran kartları işimizi görebiliyor. Bilgisayarlarımızda kullanabileceğimiz 2 farklı türde ekran kartı seçeneğine sahibiz:
  Dahili Ekran Kartı:
  Onboard olarak da adlandırılan bu ekran kartları işlemcinizle veya anakartınızla büünleşik olan ekran kartlarıdır. Genellikle çok yüksek performansa sahip değillerdir; fakat daha düşük güç tüketimine ve maliyete sahiptirler. Bu ekran kartını monte etmek için de uğraşmanıza gerek yoktur; çünkü farklı bir parçayla bütünleşik yapıdalar.
  Harici Ekran Kartı:
  Harici ekran kartları farklı ihtiyaçlara yönelik olarak üretiliyorlar ve farklı performans üretebiliyorlar. Bir harici ekran kartının performansını ise farklı faktörler belirliyor. Dilerseniz bu faktörlere kısaca göz atalım:
  -Çekirdek Hızı:
  Bir ekran kartının çekirdek hızını (GPU clock) bir otomobilin hızına benzetebiliriz. Birim süre içerisinde ekran kartınının veri işleme ve iletme hızı o ekran kartının çekirdek hızını belirliyor.
  -Veriyolu Genişliği:
  Veriyolu genişliği (GPU bandwidth) bir ekran kartının belirlenen süre içerisinde ne kadar çok veri ilettiğini ifade ediyor. Veriyolu genişliğini otoyolun şeritleri olarak düşünebilirsiniz. Aynı yolda ne kadar çok şerit varsa o kadar çok araba o yol üzerinde ilerler ve sonuçta daha çok araba yol almış olur. Veriyolu genişliği yüksek olan bir ekran kartında ağır graifksel işlemler daha rahat yürütülür. Veriyolu genişliği düşük olan bir ekran kartında ise ağır grafiksel işlemlerde veriler ne kadar hızlı iletilse de zamanında yeteri kadar veri iletilmediği için işlemlerde aksamalar ve kasılmalar görülebilir.
  -Video Belleği:
  Video belleği (Video memory) ekran kartı işlemcilerinin (GPU) kendilerine ayrılan bellekleri demektir. Bu bellek türünü sistem belleği (RAM) ile karıştırmamak gerekir; çünkü video belleği sadece grafiksel işlemlerde kullanılır. Video belleğinin frekansı çalışma hızını belirler. Video bellek kapasitesi de tıpkı RAM gibi GB cinsinden ifade edilir.
  Yukarıda listelediğimiz performans kriterlerinin sadece birinin yüksek olması o ekran kartının yüksek performanslı olduğu anlamına gelmemektedir. Bir ekran kartının yüksek performanslı olabilmesi için çekirdek hızının, veriyolu genişliğinin ve bellek miktarının orantılı olarak yüksek olması gerekmektedir.
  Ekran kartlarının video bellekleri farklı standartta olabiliyorlar. Şu an için piyasada bulunan ekran kartlarında DDR3 ve DDR5 bellekler kullanılıyor. Bu iki bellek türünün arasındaki fark çalışma frekansında yatıyor. Yani DDR5 bellekler daha yüksek frekansta çalıştıkları için daha yüksek perofrmans sunuyorlar. Video bellek türü de ekran kartı seçiminizde dikkat etmeniz gereken bir unsur.
  Ekran kartı seçimi yapılırken sıkça yapılan bir hata o ekran kartının sadece video bellek miktarına bakılarak ekran kartı satın alınması. Ekran kartı belleği, ekran kartının diğer unsurlarına göre daha az etkili olan bir faktör. "2 GB ekran kartı iyidir", "3 GB ekran kartı canavardır" gibi kulaktan duyma bilgilerle yapılan ekran kartı alışverişi sağlıklı olmayacaktır. Piyasada yer alan ekran kartlarının 64 Bit veriyolu genişliğine sahip olanları da bulunmakta, 512 Bit veriyolu genişliğine sahip olanları da bulunmakta. Satın almayı düşündüğünüz 3 GB DDDR 3 belleğe sahip olan 64 Bit ekran kartı 2 GB DDR5 belleğe sahip olan 256 Bit ekran kartından çok daha düşük performans verecektir; çünkü yeteri kadar veri işleyemediği için darboğaz yaratacaktır.
  Ekran kartı seçimimiz bilgisayar kasası seçimimiz ve güç kaynağı seçimimizi de etkileyecek. Gelelim ihtiyacınıza göre hangi ekran kartını tercih etmeniz gerektiğine:
  İş Amaçlı PC:
  İş amaçlı bir bilgisayarda oyun oynanmayacağı veya karmaşık grafiksel işlemler yürütülmeyeceği için işlemciler veya anakartlar ile birlikte gelen dahili ekran kartları işinizi görecektir. Bu seçim hem sisteminizin toplam güç tüketimini azaltarak güç kaynağı maliyetinizi düşürecek hem de kasanızın çok ısınmasını engelleyerek ekstra fan kullanma ihtiyacınızı ortadan kaldıracaktır.
  Multimedya Amaçlı PC:
  Multimedya amaçlı bir bilgisayarda yapılacak olan görüntülü sohbet ve video izleme gibi işlemlerin altından dahili bir ekran kartı rahatlıkla kalkabilmekte. Fakat ekran kartı seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta ne tür oyunlar oynayacağınız. Eğer tarayıcı tabanlı okey, tavla gibi masa oyunları ve kart oyunları oynayacaksanız dahili ekran kartı ihtiyacınızı karşılayacaktır. Fakat arada 3 boyutlu gelişmiş grafiklere sahip oyunlar da oynarım derseniz harici bir ekran kartını tercih etmeniz gerekecektir. Oyun için kullanacağınız harici ekran kartı seçimi için oyun amaçlı PC bölümünde anlatacağımız bilgilere göz atabilirsiniz.
  Oyun Amaçlı PC:
  Oyun oynayacağınız bir bilgisayarın grafik yükü yüksek olacağından ekran kartının önemi artacaktır. Bu nedenle işlemciler veya anakartlar ile birlikte gelen dahili ekran kartları işinizi görmeyecektir.
  Oyun bilgisayarınızda kullanacağınız ekran kartını belirlerken birkaç kritere birden dikkat etmeniz gerekiyor. Bu kriterler şunlar:
  -İşlemciniz, RAM Miktarınız ve Ekran Kartınız Arasındaki Denge:
  Eğer sisteminizdeki bu üç parçadan herhangi biri kısıtlı bir kapasiteye sahipse diğer parçaların performansı da bu kısıtlı parçanın sağladığı sınırları aşamayacaktır. Yani az sayıda çekirdeğe sahip olan ve düşük frenkansa sahip bir işlemcinin kullanıldığı bir bilgisayarda ne kadar yüksek RAM ve ne kadar yüksek performanslı bir ekran kartı kullanırsanız kullanın oyunlarda yine kasılmalar yaşayacaksınız ve belli bir performansın üzerine çıkamayacaksınız. Bu durumda ekrna kartı seçiminizi diğer parçalarınıza göre yapmanız doğru olacaktır. Güncel ve gelişmiş 3 boyutlu grafikler içeren oyunlarda 4 çekirdekli işlemciler ve minimum 6 GB civarında RAM tatmin edici bir performans sağlayabilmek için yeterli olmakta. Bu 4 çekirdekli işlemci ve RAM'i sisteme darboğaz yaratmayacak bir ekran kartıyla birleştirmek için veriyolu geniş, çekirdek hızı yüksek ve video bellek miktarı yeterli bir ekran kartı tercih etmeniz gerekecektir. Günümüzde bu özellikleri taşıyan ekran kartları minimum 192 Bit veriyolu, 750 MHZ civarında çekirdek hızı ve 2 GB video bellek ile donatılıyorlar.
  Eğer çift çekirdekli veya daha az sayıda çekirdeğe sahip olan bir işlemci, 2 GB RAM sahibi bir bilgisayar kullanıyorsanız yukarıda özelliklerini sıraladığımız ekran kartı sizin için 128 Bit veriyoluna sahip bir ekran kartından çok da farklı bir performans sunmayacaktır. Eğer gelecekte işlemcinizi daha yüksek performanslı bir işlemciyle değiştirmeyi ve RAM miktarınızı artırmayı planlamıyorsanız ekran kartına büyük bir bütçe ayırmanızın anlamı olmayacaktır.
  -Desteklenen DirectX Arayüzü:
  Eğer sisteminizde kullanacağınız bir ekran kartının uzun ömürlü olmasını istiyorsanız yeni veya ileride ortaya çıkacak teknolojiler ile uyumlu olması daima işinize yarayacaktır. Şu gelişmiş oyunlarda standart olan DirectX 11 arayüzü kısa bir süre sonra Windows 10 ile birlikte yerini DirectX 12'ye bırakmaya başlayacak. Bu durumda ekran kartınız DirectX 12'yi destekliyorsa ileride daha güzel görünen oyunlarla karşılaşabileceksiniz. Eğer ekran kartınız bu arayüzü desteklemiyorsa ya bu oyunları oynayamayacaksınız ya da düşük performans veya daha düşük kalitedeki grafikler ile oyunu oynayabileceksiniz.
  Oyun amaçlı bilgisayarınızın ekran kartı seçimini yaptıktan sonra ekran kartınızın ihtiyaç duyduğu güç miktarını öğrenmenizde fayda var. Bu bilgiye ekran kartınızın kutusu üzerinden veya internet üzerinden yapacağınız araştırmalarla ulaşabilirsiniz. Bu bilgi güç kaynağı seçimimizi belirleyecek.
  3 Boyutlu Modelleme ve Render Amaçlı PC:
  Bu bilgisayarlar grafik işleme üzerine kurulan sistemler olduğu için temel olarak sistemde en fazla yorulacak parçalardan biri ekran kartı olacaktır. Modelleme ve render işlemleri için seçeceğiniz ekran kartını kullanacağınız modelleme ve render yazılımının desteklediği teknolojilere göre belirlemenizi tavsiye ediyoruz. Örnek olarak; CUDA mimarisini destekleyen bir render yazılımı ile bu mimariye sahip Nvidia ekran kartlarını kullanabilir ve işlemci yükünüzü hafifletebilirsiniz.
  Eğer 3 boyutlu modelleme ve render ile uğraşacaksanız ve bütçe kısıtlamanız yoksa sadece bu iş için özel olarak üretilen Nvidia Quadro veya AMD Firepro gibi ekran kartı seçenekleri mevcut. Yine bu ekran kartı modellerinden hangisini tercih edeceğinizi belirlemeniz için kullandığınız yazılımın desteklediği teknolojilere dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.
  Eğer kısıtlı bir bütçeye sahipseniz yukarıdaki seçeneklerden daha düşük maliyetli olan çift ekran kartlı bir sistem oluşturabilirsiniz. Bu iş için genellikle CUDA mimarisine sahip iki adet aynı Nvidia marka ekran kartı birleştiriliyor ve SLI sistemi oluşturuluyor. Bu iş için uygun bir anakart seçimi yaptıysanız ve yeterli güç çıkışı sağlayacak bir güç kaynağı seçtiyseniz SLI bir sistem oluşturabilirsiniz.
  Modelleme ve render işi için kullanılacak bilgisayarda video belleği de önem kazanacaktır. Ne kadar yüksek video belleğine sahip olursanız o kadar verim elde edebilmeniz mümkün.

 5. #5
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Standart Cevap: [PC Donanım ] Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturu

  RAM


  Bilgisayarlarımızda kullandığımız RAM'lerin tam olarak ne olduklarını şöyle açıklayabiliriz:
  "RAM kelime olarak "random access memory" yani rastgele erişilebilen bellek anlamına geliyor. RAM'ler de temel olarak sabit disklerimiz ve taşınabilir disklerimiz gibi birer depolama birimleri; fakat arada büyük bir fark bulunmakta. Sabit disklerimiz ve taşınabilir disklerimiz mekanik yapıya sahiptirler. Bir veriyi yazmak ve okumak için mekanik bileşenlerin işlem yapması gerekir. Bu da okuma ve yazma işlemlerinin belli bir hız limitine sahip olmasına neden olur. RAM'lerin çalışma mantığı içerisinde ise herhangi bir mekanik yapı yoktur; bu sebepten ötürü sabit disklere ve taşınabilir disklere göre çok daha yüksek hızlarda veri yazma ve okuma işlemleri yapılabilir. Bilgisayarımızda çalıştırdığımız oyunlar, yazılım, hizmet ve uygulamalar da komutlarımıza seri bir şekilde tepki verebilmek için anlık olarak veri yazıp veri okurlar. Eğer bu işlemler sabit diskten yapılsaydı her tıklamanızın veya verdiğiniz komutun cevabını alabilmeniz için bir süre beklemeniz gerekirdi. RAM'lerin sayesinde ise daha seri bir şekilde işlem yapabiliyoruz. "
  Bilgisayarınızda ne kadar RAM'a ihtiyaç duyduğunuz hakkında detaylı bir yazı hazırlamıştık. Bu yazıda RAM hakkında yanlış anlaşılan noktalara değinmiş, oyunlar veya yazılımların ne kadar RAM kullanabildiğini anlatmıştık:
  Gerçekten Ne Kadar RAM'e İhtiyacınız Var?
  Sisteminizde ne kadar yüksek RAM kullanırsanız o kadar yüksek performans alamazsınız. RAM performansı tek başına belirlemez, sadece diğer parçaların maksimum performans ile çalışması için aracılık yapar. Elbet ki fazla RAM göz çıkarmaz, ama bütçeniz sınırlıysa RAM ihtiyacınızı belirleyip ona göre RAM satın almanız doğru olacaktır. Anakartınızda kullanabileceğiniz maksimum RAM miktarını kullanmanız oyunların daha yüksek kare hızı sunacağını da garanti etmez.
  Bilgisayarınızda kullanacağınız RAM miktarını belirlediyseniz hangi RAM'i tercih edeceksiniz? RAM'lerin performansını 3 farklı kriter belirliyor:
  -RAM Türü:
  RAM türü günümüzde DDR cinsinden ifade ediliyor. Eskiden piyasada olan SD-RAM ve RD RAM gibi RAM türleri artık kullanılmıyor. DDR RAM'ler de içerisinde farklı türlere sahip. Bu türlerin ayrılma kriteri çalışma frekansları. Piyasada en yaygın olarak bulabileceğiniz DDR RAM'ler DDR 3 türündeki RAM'ler ve birçok anakart da bu RAM türünü destekliyor. Şu an için standart olan bu RAM türünün gelecekte yerini DDR 4'e bırakması bekleniyor. Workstation ve sunucular gibi sistemlerde kullanılan DDR 4 RAM'ler henüz evdeki bilgisayarlarımızda kullanabilmemiz için makul fiyatlara sahip değiller ve destekleyen anakart sayısı az. DDR 2 RAM'ler ise artık yavaş yavaş terkedilen bir teknoloji. Zaten bu eski RAM türünü destekleyen anakartları bulmak da oldukça güç. Performans açısından sıralama yapmak gerekirse DDR 4> DDR3 > DDR2 olarak sınıflandırma yapılabilir.
  -RAM Frekansı:
  RAM frekansı RAM'in veri iletme hızını belirtir ve MHZ cinsinden belirtilir. Bir RAM'in frekansının yüksek hızda veri iletmesi tek başına performansı belirlemez; çünkü RAM'iniz ne kadar hızlı olsa da bu iletilen verinin işlenmesi için sisteminizin geri kalan parçalarının da üzerine düşen görevi yapması gerekir. Günümüzde DDR3 RAM'ler 2000 MHZ'lere varan hızlara çıkabilse de DDR3 standart hızı olan 1333 MHZ'in üzerindeki frekanslar oyunlarda hemen hemen hiç fark yaratmamaktadır.
  -RAM Gecikme Süresi:
  CL cinsinden ifade edilen gecikme süresi RAM'in bir komuta ne kadar süre içerisinde yanıt verdiğini belirtir. Bir RAM'in CL değeri ne kadar düşükse o kadar seri ve hızlı çalışır. CL değerinin RAM frekansından daha önemli bir kriter olduğunu söyleyebiliriz.
  İhtiyaç gruplarına göre RAM tercihlerine değinelim:
  İş Amaçlı PC:
  Ofis programları üzerinde çalışılacak, internette gezinti yapılacak bu tür bilgisayarlarda günümüzde 4 GB RAM ihtiyaç görmakte. Eğer çok sayıda arayıcı sekmesi açacaksanız ve aynı anda farklı işler yürütecekseniz bu kapasiteyi artırmayı düşünebilirsiniz.
  Multimedya Amaçlı PC:
  Bu tür bilgisayarlarda da 4 GB RAM iş görecektir. 4 GB'ın üzerine çıkmanız eğer sistemi ciddi anlamda yoracaksanız; yani görüntülü sohbet, video izleme, müzik dinleme, oyun oynama, internette gezinme işlerini aynı anda yapacaksanız gerekli olabilir.
  Oyun Amaçlı PC:
  Bu tür bilgisayarlarda RAM'in miktarının yanında RAM gecikme süresi de önemli olacaktır. 4 GB birçok oyunun minimum sistem gereksinimini karşılamaya yeterken yeni çıkan oyunlar 6 GB ve üzeri RAM miktarına ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle oyun bilgisayarlarında günümüz şartlarında 8 GB civarında RAM kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu RAM'lerin CL değerlerinin de düşük olmasına özen göstermeniz doğru olacaktır.
  3 Boyutlu Modelleme ve Render Amaçlı PC:
  RAM'in en etkili olarak kullanıldığı sistemler render ve 3B modelleme sistemleri olacaklardır. Bu bilgisayarlarda ne kadar çok RAM kullanırsanız o kadar yüksek verim elde edebilirsiniz. Düşük CL değerleri ve yüksek frekanslar da bu bilgisayarda işe yarayacaktır.
  RAM seçiminizi yaparken anakartınızın hangi RAM türünü desteklediğine dikkat etmeniz gerekecektir.

 6. #6
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Standart Cevap: [PC Donanım ] Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturu

  Bilgisayar Kasası


  Bilgisayar kasası bilgisayarınızın parçalarını monte ettiğiniz yapı. Temelde bu iş için kullanılan bu bilgisayar bileşenlerini seçerken dikkat etmeniz farklı kriterler mevcut.
  -Kasa Yapısı:
  Anakartlardan bahsettiğimiz bölümde farklı boyutta anakart türlerinin mevcut olduğundan bahsetmiştik. Bu anakart türlerinin boyutlarıyla ilişkili olarak farklı kasa türleri de mevcut:

  • Middle Tower Kasalar:

  Mid-T kasalar anakartların standart boyutu olan ATX formatıyla uyumlu olarak tasarlanmış kasalardır.

  • Mini Tower Kasalar:

  ATX anakartların biraz kırpılmış ve küçültülmüş versiyonu olan Micro ATX anakartlar ile uyumlu olacak şekilde tasarlanan bu kasar daha az yer kaplamakta.

  • Full Tower Kasalar:

  En geniş kasa türü olan bu kasalar workstation ve sunucu gibi ağır iş yükü olan sistemler düşünülerek geliştirilmiş kasalardır. İç hacmi büyük olan bu kasalarda Extended ATX anakartlar kullanılabiliyor ve ortaya çıkan yüksek ısıyı düşürmek için çok sayıda soğutma seçeneği kullanılabiliyor.

  • Küp Kasalar:

  Küp kasalar (Cube case) adından da anlaşılacağı gibi küp şeklinde olan özel üretim kasalar. Bu kasalar taşınabilirlik açısından avantajlı olsalar da sınırlı bir iç hacime ve soğutma seçeneklerine sahipler.

  • Slim Kasalar:

  Az yer kaplayacak şekilde tasarlanan bu ince kasar daha çok yüksek yük altında olmayan iş bilgisayarlarında tercih ediliyorlar.
  -Kasa İç Hacmi:
  Bilgisayar kasalarının içine yerleştireceğiniz parçalar farklı boyutta olacağı için seçeceğiniz parçalara göre bir kasa tercih etmeniz önemli. Bilgisayarınızda en çok yer kaplayan parçalar olan ekran kartlar kimi zaman oldukça uzun olabiliyorlar. Yüksek performans sunan bu ekran kartlarını kasanıza monte edebilmeniz için de kasanızda yeterli iç alana sahip olmanız gerekiyor. Benzer şekilde çift ekran kartı kullanan SLI veya Crossfire bir sistem toplayacaksanız kasanızda çift ekran kartı için yeterli alan olduğundan emin olun.
  Kasa içerisinde yer sıkıntısı yaşamanıza neden olabilecek bir diğer etken de modifiye işlemci fanları. Eğer işlemcinizin üzerinde gelen orijinal fan size soğutma için yeterli gelmeyecekse bu fan yerine daha ileri seviye soğutma blokları ve fanlar tercih edebilirsiniz. Bu fanları monte ettiğinizde kasanızın yan kapağının kapanmaması gibi bir problem oluşabilir. Bu nedenle kasanızı seçmeden önce iç hacminin bu fanlar için yeterli alan sunduğundan emin olun:

  -Güç Kaynağı:
  Kimi kasalar üzerlerinde bir güç kaynağıyla birlikte geliyorlar. Bu sayede bilgisayarınızın toplam maliyeti biraz olsun düşebiliyor. Bu güç kaynağının sisteminizin toplam güç ihtiyacını karşılaması gerekecektir. Bu güç ihtiyacını eğer yüksek performaslı bir sistem kuruyorsanız ekran kartınızın önerilen güç gereksinimlerine göz atarak öğrenebilirsiniz.
  Güç kaynaklı bir kasa seçerken dikkat etmeniz gereken kriter sisteminizin güç ihtiyacı olduğu gibi kasanız üzerindeki güç kaynağının ne kadar verimli olduğu. Güç kaynakları farklı güç çıkışlarına sahip olabiliyorlar. Bu güç çıkışları Watt cinsinden ifade ediliyor. Fakat güç kaynakları her zaman üzerlerinde yazan Watt kadar güç çıkışı sunmayabiliyorlar. Bunun nedeni de değişen verimlilik oranı. Bir güç kaynağının verimlilik standardı ise 80+ (80 plus) kavramı. 80+ sertifikasına sahip olan bir güç kaynağı üzerinde yazan Watt cinsinden güç değerinin en az yüzde 80'ini sağlayabiliyor demektir. Eğer yüksek performanslı bir sistem topluyorsanız 80+ faktörüne dikkat etmenizi öneriyoruz.
  -Soğutma Seçenekleri:
  Eğer yüksek performanslı bir oyun veya render/modelleme bilgisayarı ya da worstation/sunucu sistemi topluyorsanız bilgisayarınız doğal olarak yüksek ısı üretecektir. Bu yüksek ısıyı dışarıya tahliye etmek ve kasanızın içerisinde hava akışını sağlayabilmek için buna izin verecek bir bilgisayar kasası tercih etmeniz gerekecektir. Bu durumda içerisine yeterli fan yuvasına sahip olan ve geniş bir iç hacme sahip olan bir kasa araştırmanız gerekiyor. Ayrıca su soğutma sistemleri gibi özel soğutma sistemleri kullanmak istiyorsanız kasanızda bu soğutma sistemlerin tahliye borularını geçirebileceğiniz özel deliklerin olması gerekiyor. Kimi kasalar üzerinde geniş çaplı fanlarla birlikte de gelebilmekte.
  Gelelim ihtiyaç kategorilerine göre hangi kasayı tercih etmemiz gerektiğine:
  İş Amaçlı PC:
  İş amaçlı bir bilgisayarda güç tüketimi düşük olacağından ortaya çıkan ısı da oyun ve render bilgisayarlarına kıyasla daha az olacaktır. Bu da ek fan kullanma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca bu bilgisayarlarda harici ekran kartı da kullanılmayabileceği için kasa iç hacminin geniş olmasına ihtiyaç olmayabilir. İş bilgisayarlarında Micro ATX yapısında anakartlar yaygın olarak kullanıldığından Mini Tower ve hatta yer sıkıntınız varsa Slim kasaları bile tercih edebilirsiniz. Bu durumda üzerinde güç kaynağı olan ekonomik bir kasa modeli tercih edebilirsiniz. Kasanın üzerindeki güç kaynağının 80+ sertifikasına sahip olması da büyük bir gereklilik olmayacaktır.
  Multimedya Amaçlı PC:
  Bu bilgisayarlarda yüksek grafik kalitesine sahip oyunları oynamayacaksanız gündelik işlemlerden bilgisayarınız çok yorulmayacaktır. Görüntülü sohbet, internette gezinmek, tarayıcı oyunları oynamak genel olarak sistemi çok yormayan işlemler. Tıpkı iş amaçlı bilgisayarlarda olduğu gibi dahili güç kaynaklarına sahip Mini ATX kasaları tercih edebilmeniz mümkün. Multimedya amaçlı bilgisayarlarda görünüm biraz daha önemli olacağından ekonomik Mini ATX modellerin biraz dışına çıkabilir, görsel tercihlerinize daha uygun olan şık kasalara göz atabilirsiniz.
  Oyun Amaçlı PC:
  Oyun amaçlı bir bilgisayar yüksek güç tüketecek ve yüksek ısı üretecektir. Ayrıca bu bilgisayarlarda yüksek performanslı uzun ekran kartları kullanılması muhtemel. Bunun yanında çift ekran kartlı SLI veya Crossfire sistemler kurulabilmesi de mümkün. Bütün bu ihitayaçlarınızı karşılayabilmeniz için yeterli iç hacime ve fan yuvasına sahip Middle Tower bir kasa tercih etmenizi tavsiye ederiz. Kendi üzerinde geniş çaplı fanlar olan kasalar işinizi görebilir. Oyun amaçlı bir bilgisayarda ekran kartınızın veya kartlarınızın kasanın içerisine sığıp sığmayacağını hesaplamanızı tavsiye ederiz.
  Eğer oyun amaçlı bilgisayarınızın toplam maliyetini düşürmek isterseniz içerisinde güç kaynağı olan bir kasaya göz atabilirsiniz. Bu güç kaynağının 80+ sertifikasına sahip olduğundan ve sisteminizin toplam güç tüketimini karşıladığından da emin olun. Eğer seçeceğiniz kasa ihtiyaçlarınıza uygun bir güç kaynağına sahip değilse ayrı bir güç kaynağı satın almak ve kasanıza monte etmek gibi bir seçeneğiniz de var.
  3 Boyutlu Modelleme ve Render Amaçlı PC:
  Bu tür bilgisayarlar iş yükü en ağır olan, işlemci, RAM ve ekran kartı veya kartlarının çok yorulduğu sistemlerdir. Bu nedenle ısı miktarı da yüksek olacaktır. Render/modelleme amaçlı bir bilgisayarda geniş iç hacme, bolca fan yuvasına sahip bir Middle Tower veya Full Tower kasa tercih etmenizi öneriyoruz. Bu kasalarda mümkün olduğunca çok fan olmasına dikkat edin veya kendiniz ekstra fanlar alarak kasada kullanın.
  Modelleme ve render işlemleri için kullanılacak sistemlerde güç kaynağı büyük önem taşıyacaktır. Eğer kasayla birlikte gelen güç kaynağını kullanmayı düşünüyorsanız güç kaynağının 80+ sertifikasına sahip olduğundan emin olun.

 7. #7
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Standart Cevap: [PC Donanım ] Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturu

  Güç Kaynağı


  Güç kaynağı bilgisayarınızın güç ihtiyacını karşılayan parçadır. Bilgisayarınızda kullandığınız parçalar farklı değerlerde güç tüketimlerine sahiptirler. Sisteminizde karmaşık grafiksel hesaplamalar veya genel hesaplamalar yürütülürken bilgisayarınızın güç ihtiyacı da artar. Bir güç kaynağı bu ihtiyacı karşılayamazsa bilgisayarınız kendi kendini yeniden başlatabilir veya kapatabilir. Ayrıca aşırı ısınma sonucu güç kaynağınız yanabilir de. Bu tür durumları önleyebilmek için bilgisayarınızın güç tüketimini önceden hesaplamanızı tavsiye ederiz. Bu iş için internet üzerinde yararlanabileceğiniz birçok farklı kaynak bulunmakta. Bilgisayarın güç tüketiminde payı olan parçalar şunlar:

  • İşlemci
  • Ekran kartı
  • Depolama birimleri
  • Optik sürücüler
  • USB bağlantısı yaptığınız cihazlar

  Yukarıdaki parçalardan en çok güç tüketenleri işlemci ve ekran kartı olacaktır.
  Genel olarak sisteminizin yaklaşık güç tüketimini ekran kartınızın üzerindeki bilgilere bakarak öğrenebiliyorsunuz. Bilgisayarınızdaki parçaların güç tüketimlerini öğrendikten sonra hepsini toplamanız ve üzerine biraz pay bırakarak güç kaynağı seçmenizi öneriyoruz. Güç kaynağınızı seçerken şu kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor:
  -Güç Çıkışı:
  Watt cinsinden ifade edilen güç çıkışı güç kaynağınızın ürettiği güç anlamına geliyor. Bir güç kaynağı bilgisayarınızın toplam güç tüketimini karşılayacak seviyede güç üretmelidir. Daha azı sistem kapanmalarına, aşırı ısınma ve sonuçta güç kaynağının yük nedeniyle yanmasına sebep olabilir.
  -Verimlilik:
  Güç kaynaklarının üzerinde ürettikleri güç miktarı yazsa da bu güç miktarının ne kadar doğru olup olmadığını bilemeyebiliriz. İşte bu noktada 80+ (80 Plus) adı verimlilik değerlendirme kriteri devreye giriyor. Bu değerlendirme kriteri temel olarak güç kaynağınızın üzerinde yazan Watt çıkış gücünün en az yüzde 80'i oranında güç ürettiğini garantileyen bir sertifika. 80+ sertifikasına sahip olan bir güç kaynağını yüksek performans sunmasını planladığınız sistemlerinizde tercih edebilirsiniz.
  -Güç Kaynağı Bağlantıları:
  Güç kaynağınızı seçerken dikkat etmeniz önemli bir kriter güç kaynağı üzerinde yer alan bağlantılar. Bu bağlantılar depolama birimlerinize, optik sürücülerinize, ekran kartınıza güç iletilmesini sağlıyor. Özellikle yüksek performanslı ekran kartları birden fazla güç kablosu bağlanmasını gerektirebiliyorlar. Bu durumda güç kaynağınızın size yeterli ekran kartı güç bağlantısı sunduğundan emin olmanız gerekecektir. Depolama birimleriniz ve optik sürücüleriniz içinde yeterli sayıda güç kablosunun güç kaynağınızda yer aldığından emin olun:

  İhityaç kategorilerine göre güç kaynağı tercihlerine göz atalım:
  İş Amaçlı PC:
  İş amaçlı bilgisayarlarda genel olarak yüksek güç tüketimine sahip parçalar kullanılmadığından yüksek güç çıkışına sahip olan bir güç kaynağı tercih etmenize gerek kalmayacaktır. Verimlilik konusunda 80+ sertifikasına sahip olan bir güç kaynağı her zaman daha güvenilir bir seçim olsa da bir zorunluluk olmayacaktır. Genel olarak iş bilgisayarlarında daha ekonomik olan güç kaynağı modellerini tercih edebileceğinizi ifade edebiliriz.
  Multimedya Amaçlı PC:
  Bu bilgisayarlarda da genel olarak çok yüksek güç tüketimi olmayacağından ekonomik güç kaynağı modelleri işinizi görebilir. Fakat harici bir ekran kartı ile graifk performansınızı yükseltmek istiyorsanız ekran kartınızın güç gereksinimlerine bağlı olarak biraz daha yüksek güç çıkışına sahip bir güç kaynağı tercih edebilirsiniz.
  Oyun Amaçlı PC:
  Oyun oynamak için kullanacağınız bilgisayarınızda yoğun grafiksel işlemler nedeniyle güç tüketimi artacağından güç kaynağınızın da yüksek güç çıkışı sunması gerekecektir. Ayrıca güç kaynağının yüksek yük nedeniyle verimliliğinin de yeterlli seviyede olması gerekecektir. Bu nedenle ekran kartınızın güç gereksinimini karşılayan, 80+ sertifikasına sahip bir güç kaynağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
  3 Boyutlu Modelleme ve Render Amaçlı PC:
  İş yükünün bir hayli yüksek olduğu bu sistemlerde güç kaynağı en önemli parçalardan biri haline geliyor. Bu tür bilgisayarınıza güç kaynağı seçimi yaparken sisteminizin toplam güç ihtiyacının biraz üzerinde güç çıkışı sunan 80+ sertifikasına sahip bir güç kaynağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 8. #8
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Standart Cevap: [PC Donanım ] Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturu

  Depolama Birimi


  Depolama birimleri bilgisayarımıza yükleyeceğimiz işletim sistemi, program, oyun, müzik ve video dosyaları, ofis dökümanları gibi dosyaların saklanacağı donanımlardır. Günümüzde bilgisayarlarda 2 tür depolama birimi kullanılıyor:
  -HDD - Sabit Disk:
  Piyasada yaygın olarak bulabileceğiniz bu depolama birimleri aslında bilgisayarların ilk geliştirildiklerinden beri aynı mantıkla çalışıyor. Mekanik bir yapıya sahip olan sabit disklerin yıllar içerisinde değişen özellikleri küçülen boyutları ve artan kapasiteleri oldu. Bilgisayarlarda kullanılan sabit diskler eski plak çalarlara benzer bir yapıya sahip. Disk üzerindeki verileri okumak için bir okuyucu kafası kullanılıyor.
  Sabit diskler 2 farklı ölçüye sahip. Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan sabit diskler 2.5" boyutundalar ve daha az yer kaplıyorlar. Masaüstü bilgisayarlarda kullanılan sabit diskler ise 3.5" boyutundalar. 3.5" HDD'ler daha büyük olsalar da daha çok veri depolayabiliyorlar.
  Sabit disklerin performansı genel olarak RPM yani dakika başına disk devir hızı ile belirleniyor. RPM değeri ne kadar yüksekse disk o kadar yüksek hız ile veri yazıp okuyabiliyor.

  -SSD - Solid State Disk:
  Günümüzde giderek yaygınlaşmaya başlayan bu depolama birimlerinin sabit disklerden en büyük farkı herhangi bir mekanik yapıya sahip olmamaları. SSD'ler veri yazmak ve okumak için elektirikten faydalanıyor. Bu sayede tıpkı RAM ve flash belleklerde olduğu gibi çok daha yüksek hızlarda dosya yazılıp okunabiliyor. SSD diskler mekanik yapıya sahip olmadıkları için daha az güç tüketiyor ve daha az ısınıyorlar.
  SSD diskler yüksek performansa, düşük ısıya ve az güç tüketimine sahip olsalar da küçük bir dezavantajları var. Bu dezavantaj maliyetlerinin yüksek olması. SSD disklerde yüksek kapasiteli modeller yüksek fiyatla satışa sunulmakta. Fakat üretim teknolojileri ilerledikçe SSD fiyatları da düşmeye başlıyor.
  SSD disklerin veri okuma ve yazma hızları genel olarak kendi kutularının üzerinde yazmakta.

  İhtiyaç kategorilerine göre hangi depolama birimini tercih etmeniz gerektiğine göz atalım:
  İş Amaçlı PC:
  İş amaçlı bilgisayarınızda genel olarak standart bir HDD işinizi görecektir. Kla*** sabit diskler ekonomik çözümler sunacağı için toplan kasa maliyetinizi düşürecektir. Fakat bilgisayarınızın 20 - 30 saniye gibi kısa sürelerde açılıp çalışmaya hazır olmasını isterseniz ve bütçe kısıtlamanız yoksa SSD disklere göz atabilirsiniz.
  Multimedya Amaçlı PC:
  Multimedya amaçlı bir bilgisayarda iş bilgisayarlarında olduğu gibi standart bir sabit disk işinizi görecektir. Fakat müzik, video ve fotoğraf gibi dosyalarınızı arşivlemeyi seviyorsanız yüksek kapasiteli bir sabit disk seçebilirsiniz. Arşivleme için SSD diskler çok ekonomik bir çözüm olmayacaktır. Eğer bütçe kısıtlamanız yoksa bu bilgisayarlarda sadece işletim sistemini yüklemek için bir SSD kullanabilir, arşivleme işlerini yapmak için yüksek kapasiteli ek bir HDD satın alabilirsiniz.
  Oyun Amaçlı PC:
  Oyun amaçlı bir bilgisayarda depolayacağınız güncel oyunlar genellikle yüksek yer kaplayacağı için bu bilgisayarlarda yüksek kapasiteli bir sabit disk kullanmanız gerekecektir.
  SSD diskler yüksek performans sunsa da bu performans oyunların grafiklerinin daha akıcı bir şekilde görüntülenmesini sağlamıyor. SSD disklerin performansı oyunların yükleme sürelerinde kendini gösteriyor. Eğer bir oyunu SSD diskiniz üzerine yüklediyseniz o oyunu açarken, bölümleri geçtiğinizde veya kayıt dosyalarını yüklediğinizde karşınıza çıkan yükleme ekranları daha kısa sürecektir. Yani "Atı arpa, oyunları SSD coşturur" sözünün asılsız olduğunu söyleyebiliriz.
  Oyun amaçlı bilgisayarınızda bütçe kısıtlamasına sahip değilseniz tıpkı multimedya amaçlı bilgisayarlarda olduğu gibi işletim sisteminizi SSD üzerine, yüksek boyutlu oyun, müzik ve video dosyalarınızı standart sabit diskiniz üzerine depolayabilirsiniz. SSD kapasitesini biraz daha yükseltebiliyorsanız sık oynadığınız oyunları SSD üzerinde depolayabilir ve oyunların daha hızlı açılmalarını sağlayabilirsiniz.
  3 Boyutlu Modelleme ve Render Amaçlı PC:
  Bu bilgisayarlarda temel yük işlemci, RAM ve ekran kartında olmakta. Depolama birimi üzerine diğer parçalarla kıyasla daha az yük binmekte. Render ve modelleme işlemleriyle uğraşan kullanıcıların paylaştıkları deneyimlere göre bu tür bilgisayarlarda SSD diskler kullanmak gözle görülür bir performans artışı yaratmamakta.
  Render ve modelleme işleri sonucu oluşturduğunuz dosyalar büyük boyutlu olabiliyor. Bu nedenle geniş kapasiteli bir HDD'ye ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca yedekleme yapmak için ek bir sabit disk de kullanabilirsiniz. İşletim sisteminizin ve kullandığınız programların hızlı açılıp kapanmasını isterseniz bir SSD tercih edebilirsiniz.

 9. #9
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Standart Cevap: [PC Donanım ] Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturu

  Geriye Kalan Parçalar


  Bilgisayar donanımınızı belirledikten sonra sıra klavye, fare, monitör, hoparlör, kulaklık, mikrofon ve web kamerası gibi ek bilgisayar ekipmanlarını seçmeye geliyor. Bu ekipmanlarını seçerken aslında bizim söyleyebileceğimiz çok birşey yok; çünkü bu seçimler tamamen renkler ve zevkler konusu.
  Kişisel tercihlerinize, ergonomik ihtiyaçlarınızı göre belirleyeceğiniz bu parçaları seçmeden önce mümkünse denemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer bir oyun bilgisayarı topluyorsanız monitör seçiminizi yaparken tepkime süresi değerine dikkat etmeniz mantıklı olacaktır. Bir monitörün tepkime süresi ne kadar düşükse monitör hareketli görüntülerde o kadar başarılı olmakta.
  Umarız bilgisayar toplama rehberimiz işinize yaramıştır. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,

 10. #10
  Süper Moderatör y@r@s@_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Nisan.2016
  Mesajlar
  4,143
  Ettiği Teşekkür
  0
  21 mesaja 21 teşekkür aldı

  Standart Cevap: [PC Donanım ] Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturu  Bilgisayarınızı almak için ne kadar ücret ödediniz? Peki ya bilgisayarınızda kullandığınız işletim sistemi ve yazılımlara ne kadar ücret ödediniz? Hepsini bir yana bırakın bilgisayarınızda veya Mac'inizde bulunan ve sizin için önemli olan kişisel dosyalarınız ve dökümanlarınızın değeri nedir? Muhtemelen tüm bu sorduğumuz sorular için harcadığımız paralar binlerce lira değerinde ve kimimize göre belki de pahabiçilemezdir. Ortada pahalı bir yatırım söz konusu olduğuna göre bilgisayarınızın bakımını yapmak ve bilgisayarınızı korumak sizin için en önemli önceliklerden birisi olmalı ama gelin görün ki bir çok kullanıcı bilgisayarını nasıl koruyacağı veya nasıl bakım yapacağı konusunda pek fazla bir bilgiye sahip değil. Düşünsenize sahip olduğunuz arabanızı bile belirli zaman aralıklarında bakıma sokup yağını değiştirir, lastik basıncını kontrol eder v.b. işlemler yaparsınız. Hatta daha küçük bir örnek vermek gerekirse bi***letinizin bile zaman zaman zincirini değiştirir, frenlerini kontrol edersiniz. Durum böyleyken bilgisayarınıza da gereken önemi vermeli ve zaman zaman bilgisayarınıza da bakım yapmalısınız.

  Eğer bilgisayarınıza nasıl bakım yapacağınızı öğrenir ve bilgisayarınızı korumanın neden bu kadar önemli olduğunu anlarsanız, kendi belirleyebileceğiniz bir sistem doğrultusunda bilgisayarınızı sürekli olarak ilk günkü performansıyla kullanabilir ve bilgisayarınızı uzun yıllar kullanabilirsiniz. Bu yazımda sizlere bilgisayarınızın bakımını yapmak için kullanabileceğiniz ve her bilgisayar kullanıcısının kolaylıkla kullanabileceği uygulamalar, servisler ve kullanımlarından kısaca bahsedeceğim. Sıradan başlıklar altında bilgisayar bakımı konusunu incelemeye başlayalım.

  Bilgisayara Bakım Yapmak Ne Demektir?
  Yeni aldığınız ve kutusundan çıkardığınız son model Windows veya Mac işletim sistemine sahip bilgisayarınızı gerekli bağlantılarını yapıp fişe taktıktan sonra çalıştırıyorsunuz. Her şey ne kadar güzel değil mi? Artık yeni bir bilgisayarınız var ve son sürat hiç takılma olmadan gayet sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Gelin görün ki yeni bilgisayar alan kullanıcıların bir çoğu aylar sonra veya bir yıla yakın zaman dilimi içerisinde bilgisayarlarının performanslarının düştüğünü dile getiriyorlar. Ve aradan 18 ay ve 2 yıl zaman geçtikten sonra artık kullandığınız bilgisayarınız yavaş yavaş teklemeye başlıyor, uygulamaları açarken ve web sayfalarında gezinirken geç tepkiler vermeye başlıyor. Böyle durumlarla karşılaşan bir çok bilgisayar kullanıcısı yer yer bilgisayarını yumrukluyor bazen de bilgisayarının ilk zamanlardaki halini hatırlayıp bir damla gözyaşı döküyor olabilir.
  Bazen bu sorunların temeli yetersiz internet bağlantısı ve zamanının gerisinde kalmış eski donanımlar gibi lanse ediliyor olsa da sorun tek başına bunlardan kaynaklanmamaktadır. 2 yıllık bir süreç içerisinde bilgisayarınızda oluşabilecek yavaşlıkların bir çok nedeni olabilir. Bu yavaşlamalara neden olabilecek başlıca şeyler; bilgisayarınızda var olan çift dosyalar, gereksiz yapılan indirmeler, yüklendikten sonra tam anlamıyla silinemeyen uygulamalar, gereksiz sistem kayıtları ve daha önce ziyaret etmiş olduğunuz internet sayfalarına ait çerezler olarak sıralanabilir. O zaman bilgisayarınıza bakım yapmak denildiğinde aklımıza ilk gelmesi gereken şey az önce saydığımız yavaşlamaya neden olabilecek unsurları temizlemek ve düzenlemeler yapmak olacaktır. Gerekli temizlemeler ve düzenlemeler yapıldıktan sonra bilgisayarımızın performansı artacağı için daha hızlı ve güvenilir bir şekilde çalışacaktır.
  En sık kullanılan bakım yöntemleri:


  • Disk birleştirme
  • Sistem kayıt defterlerini temizleme
  • Gereksiz dosyaları ve çift dosyaları silme
  • Tam olarak kaldırılamamış ve silinmemiş uygulamaları temizlemek
  • Sürücü güncellemelerini kontrol etmek
  • İnternet tarayıcınızla ilgili verileri ve çerezleri temizlemek


  Bu saydığımız unsurlar dışında bilgisayarınızda işletim sisteminizin kurulu olduğu sabit diskin en az 'luk bölümünün boş olması da performans ve hızı etkileyen önemli bir unsurdur ve dikkate alınması gerekir.

  Bilgisayar Bakımı Denince Ne Anlıyorsunuz?
  Belirtildiği gibi bilgisayarınıza bakım yapmak daha hızlı çalışmasını ve daha verimli çalışmasını sağlar. Bir çok bilgisayar kullanıcısı bilgisayar bakımının nasıl yapılacağını bilmediği için bilgisayarları yavaşladığı zaman yeni bir tanesini satın alma yolunu seçiyorlar. Halbuki düzenli şekilde yapacağınız yukarıda belirttiğimiz bakım yöntemleri sayesinde bilgisayarınızın ömrünü uzatabilir ve böylece ekstra masraf ve harcamalardan kurtulmuş olursunuz. Nasıl ki arabanıza ve diğer elektronik aksamlı aletlerinize bakım yapmadığınız zaman daha çabuk yıpranıyorlarsa aynı durum kullandığınız bilgisayar için de geçerlidir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. [PC Donanım ] Bilgisayar donanım hakkında önemli detaylar
  Konu Sahibi y@r@s@_399 Forum Diğer Bileşenler
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 03.Nisan.2017, 14:52
 2. ( Donanım) Cep Mobil Donanım sistemleri
  Konu Sahibi y@r@s@_399 Forum Htc
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 29.Ocak.2017, 15:36
 3. Oyuncular için PC toplama rehberi ( 2016)
  Konu Sahibi y@r@s@_399 Forum Yararlı Bilgiler ve Resimli Anlatımlar
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 29.Aralık.2016, 16:03
 4. PC Bilgisayar donanım bileşenleri hakkındaki son versionlar
  Konu Sahibi y@r@s@_399 Forum Diğer Driverler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Mayıs.2016, 21:05
 5. Çin Kendi Dijital Parasını Çıkarıyor!
  Konu Sahibi kaptan-8 Forum Teknoloji Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Şubat.2016, 22:48

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617